Nemokamas pristatymas į paštomatus užsakymams nuo 50 eurų! Galioja iki lapkričio 1 dienos.
Balandžio mėnesio sėja

Ką galima sėti balandžio mėnesį?

Nors būna metų, kai balandžio mėnesį jau mėgaujamės pirmaisiais salotų lapais ar ridikėliais bei špinatais, bet šiais metais balandžio mėnesį džiaugiamės tik daigais (pomidorų, paprikų, baklažanų ,salierų, porų) ant palangės, kuriuos pasėjome vasario ir kovo mėnesį. Kadangi pavasaris užklupo netikėtai ir oras staigiai atšilo, tai puiki proga pasisėti ir kitų daržovių. Jei įdomu, kiek 4 asmenų šeimai rekomenduojama auginti, tai mes iš praktikos patarėme šiame straipsnyje „Kur, kiek, ko sėsime šiais metais?”
Balandžio mėnesio sėja

Žirnių sėja

Jei kasmet skundžiatės sukirmijusiais žirniais, tai pabandykite juos pasėti į daržą kuo anksčiau (balandžio pradžioje), kai tik įmanoma normaliai sukasti lysvę jų sėjai. Žirniai nebijo šalčio, tad drąsiai imkite sėklas ir keliaukite į daržą.
Žirnių sėklos
Žirniai mėgsta augti ten, kur pernai augo agurkai, bulvės ar moliūgai. Jokiu būdų nesėkite ten, kur augo praeitais metais. Nuskynus derlių, juos neišraukite, o nukirpkite, šaknis paliekant dirvoje. Tai bus ypač derlinga vieta ateity augantiems augalams.
Jei kyla klausimų, kokias veisles pasirinkti, tai siūlome pirmiausia nuspręsti kokių mes norime pagal ūgį: aukštų (su atramomis)  ar žemaūgių. Vieniems žemaūgiams reikės atramų (‘Oskar’, ‘Kelwedon Wonder’, ‘Ambasador’ ir kt.), o kitiems nereikės – susikibs tarpusavyje ūsais: ‘Markana’, ‘Kurdnač’. Labai susižavėti žirniais be atramų kaip nereikėtų. Tai patogu, palengvina priežiūrą, bet labiau nukenčia jų skoninės savybės, mažesnis saldumas. Bet jei yra galimybė dažnai juos skinti ir naudoti maistui, tai nepajus, o džiaugsis derliumi. Peraugusius ar mažiau saldesnius puikiai galime šaldyti. Visada yra išeitis iš padėties.
Populiariausi iš žemaūgių yra žirniai skambiu pavadinimu ‘Oskar’ – tai labai ankstyvi, labai derlingi ir labai saldūs. Trys kartus paminėtas žodis „labai“ iš tikrųjų tiksliai apibūdina šią veislę. Atramų teks paieškoti, nors keletą jų ir apraizgyti virvėmis tarp jų.
Jei norite nesukti galvos dėl atramų, tai veislė ‘Kudrnač’ jums puikiai tiks. Tai žemaūgiai žirniai, kurie savo ūsais susikabina tarpusavyje. Jie neturi lapų, tad ankštys bus lengvai pastebimos. Dar vadinami „tinginių“ žirniai – pasodinai ir lauki derliaus.
Sėjamieji žirniai be atramų 'Kudrnač'
Šių metų NAUJIENA – labai saldūs žirniai ‘Utrillo’. Patariame juos auginti tiems, kas mėgsta stambius ir saldžius žirnelius. Tai vidutiniškai ankstyva neaukšta žirnių veislė. Atramų teks paieškoti, kad nevirstų iš lysvės ir žirnių ankštys neišsivoliotų žemėmis. Ir žinoma mėgstantiems išbandyti, kas naują sėklų asortimente.
Žirniai Utrillo vidutinio ankstyvumo
Jei norite turėti ilgą laiką žaliųjų žirnelių bei esate jų besaikiai mėgėjai, neišsiversite be aukštaūgių žirnių. Rekomenduojame išbandyti ‘Telefon’. Tai vėlyva aukštaūgė (1,5-2,5 m) ir labai derlinga veislė. Kadangi augalai aukšti, bus reikalingos tvirtos atramos. Dera ilgai ir gausiai. Ankštys stambios, 10–11 cm ilgio. Žirneliai dideli ir saldūs. Dera, kai jau visi žirniai pasibaigę, ilgą laikotarpį. Žirnių mėgėjai turėtų auginti taip pat.
Žirniai vėlyvi aukšti Telefon
Visą žirnių sėklų asortimentą galite rasti čia.

Sėja šiltnamyje arba ant palangės

Agurkai

Jei norite anksti turėti pirmųjų agurkų, tai galite pasisėti keletą agurkų sėklų į indelius, daigyklas ar durpių tabletes po vieną sėklą ant palangės ir prasidaiginę daigus juos vėliau galėsime persodinti į šiltnamį. Sėkite į durpes. Mūsų pačių išbandytos – ‘Premium’. Suliflor Premium substratas daigams ypač tinka tinka jaunų augalų auginimui, smulkių ir ilgai dygstančių sėklų sėjai, pikiavimui, prieskoninių augalų ir vaistažolių: baziliko, petražolių, laiškinio česnako, rozmarino, šalavijo, prancūziško peletrūno.
Agurkų sėklos greitai sudygsta ir per 30 – 35 dienas užauga daigai. Galime prasidaiginti ilgavaisius agurkus (‘Tolstoi H’, Saladin H) arba trumpavaisius savidulkius ankstyvus agurkus (‘Mirabelle H’, ‘Merengue H’, ‘Pasalimo H’, ‘Ansor H’, ‘Adam H’ ar kt.). Likusią dalį agurkų sėklų drąsiai galime sėti tiesiai į dirvą šiltnamyje gegužės mėnesį, kai nebebus šaltų naktų. Agurkai šilumos mėgėjai, nereikia labai skubėti sėti, kad netektų  po to gydyti jų ligas. Silpnesnį daigą labiau puola ne tik ligos, bet ir kenkėjai.
Renkantis agurkus, atkreipkite dėmesį, ar aplinkui turėsite bičių. Jei ne, geriau rinkitės savidulkius (partenokarpinius) agurkų hibridus. Tai garantuos derlių bet kokiu oru, kai nebus galimybės bičių skraidymui ir jų žiedų apdulkinimui.
Ką sėti balandžio mėnesį?
Jei saulėta graži vasara ir kaimynuose turime arba matome skraidančių bičių, galime drąsiai auginti daug moteriškų žiedų turinčių agurkų: ‘Atlantis H’, ‘Atomic H’, ‘Allianz H’, ‘Octopus H’, ‘Faster H’. Galime pasisėti augalus, viliojančius bites į mūsų daržą: agurkles, medetkas, levandas, pipirmėtes, mėtas, čiobrelius, juozažoles ir kt. medingus augalus.
Agurkų sėklos
Agurkų visas asortimentas čia.

Salotos

Jei kovo mėnesį nesėjote šiltnamyje salotų, tai dabar pats laikas. Salotų derlių paankstinti galite jas susidaiginę kokoso brikete – mums šiemet išdygo per parą, o daigas su dviem lapeliais jau buvo 4 sėjos dieną (sėta pernykštė sėkla rausvos salotos ‘Spectation’)
Jei norite ne tik skanių, bet gražiai atrodančių salotų, tai galite patys išbandyti užsiauginti ankstyvas romanines salotas ‘Little gem’. Gūželės mažos, sudarytos iš traškių, sultingų ir saldžių lapų. Reikalinga sudygusias išdaigstyti atstumais ir užaugs tokios, kaip iš prekybos centro, kur atvežtos iš pietinių kraštų.

Mūsų rekomendacijos iš praktikos:
1 . Norint užauginti ankstyvesnį derlių, sodinama daigais. Tada užauga dailių ir taisyklingų gūžių masė. Pradžiai nesėti visų sėklų, nes vienai šeimai bus sunku sudoroti. Pradžiai užtenka iki 15-20 daigų. Pasisėti kas kart, kai tik atsilaisvina darže ar šiltnamyje vietos.
2. Pasėjus ir neišretinus, turėsime ne gūžes, o sultingus, traškius lapus. Pradžioje galite retinti, o neskinti lapelius, tada taip pat suks gūžes, bet jos gali būti iškraipytos formos.
Salotos romaninės Little Gem 1 g
Visą salotų asortimentą galite rasti čia.
Ir kokios salotos be krapų, petražolių ar ridikėlių, špinatų. Tai dabar pats laikas jų masinei sėjai. Šiandien jau girdėjome ir mintyse pavydėjome giminaitei, pas kurią jau šios ankstyvos daržovės sudygusios. Vykime tingulį, imkime įrankius ir sėklas, pagriebkime agroplėvelę ir pasimėgaukime sėjos procesu.
Mūsų populiariausi salotų mišiniui pirmosios žalumos:

  1. Ridikėliai – ‘Kaspar H‘ ir ‘Rover H’.
  2. Salotos – ankstyvos lapinės ‘Grand rapids’. Vėlesniam derliui – ledo salotos ‘Challenge’, ‘Times’.
  3. Špinatai – ‘Space H’, ‘Rembrant H‘, ‘Rembour H’.
  4. Krapai žemaūgiai – ‘Mammoth’, ‘Diana’, ‘Hera’.
  5. Šatreiniai, gražgarstės.

Arbūzų ir melionų sėja

Balandžio viduryje galite pradėti sėti arbūzus ar melionus į indelius ir laikyti ant palangės iki tol, kol baigsis šalnos ir jau daigus bus galima išnešti į daržą (po gegužės 25 d.). Šiltnamyje arbūzų nerekomenduojama auginti, nes jie labai mėgsta erdvę (1 daigui reikia 2 kvadr.m), rytinę rasą rugpjūčio mėnesį ir drėgmę. Prieš sodinant daigus, į žemę įmaišykite pelenų ar žuvies miltų (fosforo šaltinis šaknims) ir kalio trąšų (kalio magnezija, kalio sulfatas) saldumui bei kokybei, gausiam derėjimui . Po sodinimo daigus apdenkite agroplėvelė, kad jiems „neįkastų” šalnos. Dienos metu daigus galite atidengti ir palaistyti. Kad nebūtų piktžolių galite mulčiuoti aplink daigus. Paskutinių metų vasaros labai šiltos ir saulėtos, o arbūzams tai labai patiko ir derliumi jie mus džiugino.
Arbūzų sėklos
Arbūzų asortimentas čia.
Nebandžiusiems auginti šių kultūrų ir norintiems mažiau vargo, auginimą pradėkite nuo melionų. Tai mažiau įnoringi, augami šiltnamyje ir lauke. Laiko patikrintas ir gerai derantis net vėsiu oru melionų hibridas Emir H. O jei išbandyta, tai yra ir šių metų NAUJIENA melionų hibridas ‘Jucar F1’ – ankstyvas, geltona žievele, vidaus minkštimas oranžiniai geltonas, vaisiaus svoris apie 1 kg.

Melionų sėklos


Melionų asortimentas čia. 

Morkų sėja

Kadangi morkų vegetacija yra ilga (nuo sėklos pasėjimo iki šakniavaisių rovimo), o ir dygsta ilgai, tad jei norime ankstyvų morkų derliaus skubame ir su morkų sėja.  Ankstyvas morkas (‘Mokum H’, ‘Nominator H’, ‘Napoli H’, ‘Jerada H’) mes sėjame vienu metu su žirniais, pastarnokais ir šakninėmis petražolėmis. Visas pasėtas sėklas pridenkite agroplėvele, kuri palaiko šilumą ir drėgmę, paankstina derliaus užaugimą, apsaugo nuo kenkėjų (morkinės muselės, nesukirmės morkos).

Morkų sėklos
Jei ieškote ankstyvųjų morkų, kurios būtų bukos, ryškios oranžinės spalvos ir turėtų saldų skonį, tai siūlome išbandyti Nominator H’. Jas augina augintojai ankstyvųjų morkų prekybai dėl šakniavaisių aukštos kokybės.
Morkos ankstyvos Nominator H
Morkų asortimentą galite rasti čia. 

Mažieji daržininkai taip pat pradeda darbus

Jei nebesugalvojate, ką įdomaus pasiūlyti veikti savo vaikams, tai pasiimkite juos į daržą, šiltnamį ar leiskite patiems ant palangės užsiauginti daigų. Tai bus smagi edukacija, o ir savo užsiaugintas derlius  bus skaniai suvalgytas.
Jei norite įdomiai pateikti daržininkavimą, tai siūlome įsigyti Klėtelė vaikams sukurtą rinkinį „Daržo laboratorija”. Rinkinį sudaro ne tik būtiniausios priemonės eksperimentams, bet ir smagūs filmukai su darbo eiga. Vaikai galės patys užsiauginti ridikėlių, agurkų, arbūzų ir kt.  Daugiau informacijos čia. Filmukus galite rasti čia.
Daržo laboratorija vaikams
Reikia konsultacijos? Parašykite mums: dalia@zemseklos.lt.
Konsultacija daržininkams


į parduotuvę