Nemokamas pristatymas į paštomatus užsakymams nuo 50 eurų! Galioja iki lapkričio 1 dienos.
Kovo mėnesio sėja

Ką galima sėti kovo mėnesį?

Kovo mėnuo ne tik pavasario pradžia, bet ir daržininkų sujudimo mėnuo. Nors kai kurias sėklas (paprikų, baklažanų, žemuogių, šakninių salierų) jau spėjome pasėti vasario mėnesį į daigyklas namuose, o dabar jau galima kai ką sėti ir tiesiai į šiltnamį. Apie tai, ką galima sėti į šiltnamį, ant palangės ar darže kovo mėnesį skaitykite šiame straipsnyje.

Pomidorų sėja

Turbūt mėgstamiausios lietuvių daržovės – pomidorai, kurie savo gausiu pasirinkimu ir naujovėmis stebina kasmet. Juos rekomenduojama sėti nuo kovo pradžios šildomiems šiltnamiams, o nešildomiems ir neturintiems laiko ir noro dangstyti juos – tik po kovo 20-25 d. sėti namuose į daigyklas. Substratą (durpės) rinkitės kuo smulkesnės frakcijos, kuris yra lengvesnis, geriau sugeria ir palaiko drėgmę, sėklai yra lengviau sudygti bei greičiau vyksta dygimo procesas. Vėluojantiems su sėja, taip pat pagelbės šis durpių substratas ‘Premium’ (gvazdikėliai šiame substrate mūsų gėlininkei sudygo per naktį). Jei nebandėte, tikrai verta išbandyti.
Įdomu, kaip mes sėjame pomidorus? Nufilmavome filmuką, kuriame dalinamės patarimais.

Užaugus 2-3 tikriesiems lapeliams, jau galima išpikiuoti arba persodinti į didesnius vazonėlius. Sodiname giliau, nei augo daigyne, kad išleistų papildomai šaknelių, mūsų daigai sutvirtėtų. Kai daigai paūgėja ir tampa stipresni (balandžio pabaigoje – gegužės mėnesį) juos persodiname į šiltnamį, prieš tai atlikus grūdinimą (pratinimą prie sąlygų pasikeitimo).

Pomidorai ant palangės, balkone ar terasoje

Yra tokių veislių, kurias galima auginti ir ant palangės, nes jų aukštis vos 30 cm. Žinomiausia veislė raudonais pomidoriukais ‘Vilma’, o veislė ‘Venus’ užaugina saldžius, oranžinius, vyšninius pomidorus, kurie labai dekoratyviai atrodo ant palangės, balkone ar net terasoje. Paskutiniu metu šios veislės keičia balkoninių gėlių asortimentą, tinka dovanoti vietoj svyrančių gėlių (pvz.: Mamos ar Tėvo dienos proga). Ir jūs spėsite patys arba su savo vaikais paauginti. Šias sėklas įdėjome ir į rinkinį vaikams „Daržo laboratorija”. Tai visiškai nesudėtinga, malonumas bus jums, jūsų vaikams ir jei padovanosite užaugintą daigą su žiedais.
Pomidorai ant palangės, balkone
Jei norisi aukštesnių (iki 60 cm) su raudonais vyšniniais pomidorais, tai rekomenduojame ypač kvapnius ir skanius ‘Balconi red F1’. Panaši veislė yra ir geltonais vaisiais ‘Balkoni Yellow F1’.
Vyšniniai pomidorai ant palangės

Žemaūgiai pomidorai šiltnamyje arba lauke

Žemaūgiai pomidorai mėgstami dėl savo ūgio bei lengvesnės priežiūros. Dažniausiai jie auginami lauke arba šiltnamiuose, kurių konstrukcijos nepatogios aukštaūgiams augti. Šiltnamiuose su nužemėjimais, kad nesiliestų pomidorų šakos prie šiltnamio konstrukcijų ir nesikauptų kondensatas ant lapų, taip pat reikėtų rinktis šias žemaūges (determinantines) veisles ar jų hibridus.  Pasirinkti galite pagal vaisiaus dydį, formą ar spalvą. Visas žemų pomidorų veisles galite rasti čia.
Galime pasiūlyti laiko patikrintą lietuvišką žemaūgę pomidorų veislė ‘Balčiai’. Vaisiai gero skonio, raudoni, plokščiai apvalūs, vidutinio dydžio (75-95 g), tvirtos konsistencijos. Juos galima auginti ir lauke.
Lauke derės ir šių metų kita NAUJIENA – pailgi pomidorai ‘Malinowy bosman‘. Vaisiai avietiniai, pailgos formos (ovalūs), vidutinio dydžio, 70–90 g svorio, skanūs, tvirti ir gražūs.
Jei mėgstate stambius ir mėsingus vaisius, tai rekomenduojame rinktis ‘Sultan H‘ žemaūgių pomidorų veislę. Tinka auginti lauke, po priedangomis ir šiltnamiuose. Kekėje susiformuoja 5-7 plokščiai apvalūs, stambūs ir mėsingi, 150-200 g svorio vaisiai tankiu minkštimu. Nuskinti vaisiai ilgai laikosi. Hibridas toleruoja nepalankias oro sąlygas, mezga vaisius net ir vėsią, drėgną vasarą. Labai derlingas.
Labai skanius vaisius augina kitas populiarus hibridas ‘Polbig H’.
Labai skubantiems turėti savų raudonskruosčių žemaūgių pomidorų, reikėtų jau dabar sėti pomidorus ‘Polfast H‘ arba ‘Magnus H’. Pomidorai  ‘Polfast H’ pirmiau prisirpsta lauke nei šiltnamyje. Išbandyta tai ir patikrinta mūsų augintojų.
žemaūgiai dideli pomidorai
Visas žemaūgių pomidorų veisles galite rasti čia.

Vidutinio aukščio pomidorai šiltnamyje arba lauke

Jei norisi didesnio derliaus, tai rekomenduojame auginti vidutinio aukščio arba aukštus pomidorus. Vidutinio aukščio pomidorai geri tuo, kad juos lengvai pasieksite ir jei žemas šiltnamis nereikės galvoti, kur juos pririšti, kai jie pasieks stogą. Bet nereikia labai jau baidytis aukštaūgių pomidorų. Turint normalų šiltnamį, t.y. mūsų ūgio ar aukštesnį, tai reikėtų jį išnaudoti. O bijantiems, kad „neišlystų per stogą“, galime jau nuo liepos pabaigos arba rugpjūčio mėnesį, trumpinti viršūnes, virš paskutinės žiedinės kekės paliekant 2-3 lapus tos kekės maitinimui.
Norintiems nelabai aukštų vyšninių pomidorų ir senovinių pomidorų skonio (su rūgštele), tai siūlome išbandyti ‘Red cherry’. Pasiilgusiems tikro lietuviško pomidorų skonio su rūgštele ką tik pasipildėme sena lietuviška veisle ‘Svara‘ – vėlyva, labai derlinga, aukštaūgė, vidutinio dydžio apie 70 g rūgštoko skonio vaisiais.
Vyšniniai pomidorai šiltnamyje
Šiais metais po ilgos pertraukos sugrįžo į mūsų lentynas gerai žinoma lietuviška veislė ‘Viltis’ ir klientų vis dar prašoma. Ši veislė ‘Viltis‘ – ankstyva vidutinio aukščio pomidorų veislė, gero (saldoko) skonio plokščiai apvaliais, mėsingais vaisiais, nemažais vaisiais 120-150 g, vėliau susmulkėja iki 80-90g. Ši veislė tinkama tiems, kurie nori grįžti prie tikro pomidorų skonio. Tai laiko patikrinta veislė, kuri turėtų augti tarp derlingų šiuolaikinių hibridų jūsų šiltnamyje ar lauke. Ši veislė patenkintų tuos, kurie nori neaukštų ir nerūgščių pomidorų.
‘Ainiai’ – norintiems papildyti lietuviškų sėklų kolekciją. Tai žemaūgiai vidutinio ankstyvumo pomidorų hibridas. Vaisiai vidutinio dydžio, 70-80 g svorio, raudonos spalvos, cilindro formos, šiek tiek kampuotas su trimis arba keturiais sėklalizdžiais. Vaisiai tvirti ir transportabilūs.  Auginami lauke bei šiltnamyje.
Jei norisi garantuoto derliaus ir didelių mėsingų pomidorų, tai galite išbandyti mūsų pačių patikrintą veislę ‘Bobcat H’. Vaisiai dideli, svoris 180-250 g, gražios formos, raudonos spalvos, mėsingi, labai skanūs ir ilgai laikosi. Šie pomidorai skirti auginti atvirame grunte, bet tinka ir šiltnamiams. Veislė atspari blogoms oro sąlygoms, nebijo tiesioginės saulės spindulių. Ypač mėgsta daigų augintojai, nes užauga daigai storais kotais ir traukia pirkėjus. Tai gražus ne tik daigas, bet ir puikus derlius.
Pomidorai Bobcat
Dar daugiau vidutinio aukščio veislių galite rasti čia.

Aukšti pomidorai šiltnamyje arba lauke

Tai didžiausia pomidorų grupė su plačiausiu veislių pasirinkimu. Čia rasite įvairiausių spalvų pomidorų, kurių forma varijuoja nuo pailgų iki apvalių, širdies ar kriaušės formos, o pačio pomidoro dydis nuo vyšninio ir stambaus.
Patys esame nemažai išbandę, tai galime rekomenduoti keletą veislių:

  • Jei norisi stambių pomidorų iš kurių gaunasi labai skanūs padažai ir jie tinka džiovinimui, tai galite pabandyti ‘ Gourmandia F1′,. Tai labai ankstyvas aukštaūgis „Buivolo širdies“ tipo vaisiais, auginamas šiltnamiuose. Vaisiai stambūs, apie 250-300 g, mėsingi, puikaus skonio, nerūgštūs, forma labai panaši į širdį. Augalai pradeda derėti itin anksti ir gausiai. Taip pat stambūs, vaisiai kriaušės formos ‘ Arawak H‘Aurea H‘, ‘Corazon H‘.
    Pomidorai GourmandiaPomidorai Gourmandia
  • Daug metų auginame pomidorus ‘Rally F1’. Tai labai ankstyvas aukštaūgis  derlingas pomidorų hibridas, auginamas šiltnamyje. Augalai normalaus aukščio, tvirtu stiebu, stipria šaknų sistema. Puikiai dera tiek aukštesnėje, tiek žemesnėje temperatūroje. Vaisiai apvalūs, šiek tiek briaunoti, raudoni, dideli, 190-220 g svorio, mėsingi, nedaug sėklų, ilgai išlaiko prekinę išvaizdą  ir skonį. Kekėje subręsta beveik vienu metu. Tai vienas populiariausių dideliais vaisiais pomidorų.
    Pomidorai Rally F1Pomidorai Rally F1
  • Verta auginti lietuvišką veislę pailgais vaisiais ‘Skariai’. Vidutinio ankstyvumo, aukštaūgė veislė. Vaisiai labai skanūs, raudoni, stambūs (90-150 g), pailgai ovalūs ir cilindriniai, turi ploną luobelę. Išskirtinis veislės požymis – ilgi, reti, žemyn svyrantys lapai. Tinka auginti neapšildomuose šiltnamiuose.
    Lietuviški pomidorai Skariai
  • Jei norisi egzotiškesnių, atkreipiančių jūsų bei aplinkinių dėmesį, tai būtinai išbandykite ‘Indigo rose’. Tai vėlyva aukštaūgių pomidorų veislė tamsiais vaisiais.  Vaisiai slyvos dydžio 70-80g, labai blizgantys. Odelė baklažano spalvos, tamsiai violetinė, o vaisaus vidus raudonas, jei mažiau gauna šviesos – vidus lieka šviesiai raudonas. Vaisiaus skonis gali skirtis: vieniems skanus ir saldus, kitiems neįprasto skonio. Ypač įspūdingai atrodo augdami šiltnamyje, kol laukiama prisirpimo: prie vaisiaus kotelio turi atsirasti oranžinės dėmelės. Tik tada išryškėja visos skoninės savybės. Ilgai laikosi nuskinti.
    Tamsūs pomidorai Indigo rose
  • Patikrinta lietuviška veislė – ‘Auksiai‘. Aukštaūgiai (neriboto augimo tipo), vidutinio ankstyvumo hibridinė veislė. Pirmoji žiedinė kekė susiformuoja iš 5-7 lapo. Vaisiai – nedideli, apvalūs, oranžinės spalvos su dviem ar trimis sėklalizdžiais. Vidutinė vieno vaisiaus masė siekia apie 30-40 g. Hibridas skirtas auginti šiltnamiuose.
    Lietuviški pomidorai Auksiai
  • Norisi didelių geltonai oranžinių pomidorų? Tai mes išbandėme ir rekomenduojame ‘Bendida H’. Tai aukštaūgis vidutinio ankstyvumo oranžiniais vaisiais pomidorų hibridas. Auginamas šiltnamiuose, bet taip pat ir lauke. Vaisiai dideli, 180-200 g, mėsingi, labai skanūs, nerūgštūs, tinkami ilgiau laikyti nei kitos geltonos veislės. Ypač gerai atrodo salotų mišiniuose. Atsparus ligoms.
    Oranžiniai pomidorai Bendida
    Visas aukštaūges veisles galite rasti čia.

Porų sėja

Nuo kovo 15 dienos prasideda porų sėja, nes  sėklos dygsta ilgokai (2 savaites ir ilgiau). Praėjus 50 dienų nuo sėjos, daigai sodinami į lysvę. Sėti geriausia į laidų ir purų durpių substratą. Geriausia sėti į daigyklas arba atskirus puodelius. Pasėjus sėklas, jas užberti 1 cm durpių sluoksniu. Daigykla uždengti agroplėvele ir padėti kol šilta.
Porų veisles galite rasti čia.

Salierų sėja

Nuo kovo 10 iki 20 dienos prasideda ir salierų sėja. Ilgesnės vegetacijos 200-220 d. reikėjo pasėti vasario mėnesį. bet yra veislių ‘Briliant‘, ‘Diamant’, kuriuos dar spėsime užauginti. Salierų sėklų jokiu būdu neužžerkite auginimo substratu, nes jų dygimui reikia šviesos. Daigai pikuojami, kai užaugina 2–4 tikruosius lapelius. Į pastovią vietą sodinami ne anksčiau kaip gegužės viduryje. Svarbu užaugintus daigelius dirvoje nepasodinti giliau, nei augo daigyne. Tada jie augins gumbą, o ne šaknis ir lapus.
Labai populiarūs lapkotiniai salierai ‘Tango‘ – profesionali veislė, pati išbalanti, su sultingais lapkočiais. Naujesnė veislė ‘Kylian’. Sėjame taip pat, kaip ir gumbinius salierus. Jei pasirinkote lapkotinius salierus, tai sodindami juos, palikite 40 cm atstumus.
Lapiniai salierai ‘Safir’ auginami lengviausiai, sėjant taip pat neužberiami durpių substratu. Ypač tinka prieskonių gamybai žiemai. Daigai sodinami 15–25 cm atstumu, tačiau juos galima auginti ir vazonuose, ant palangės virtuvėje, pakeliamoje lysvėje arba kaip lapinis fonas su specifiniu kvapu gėlių mikso vazone.
Salierų pasirinkimą rasite čia.
Salierų sėklos

Kopūstų sėja

Nuo kovo vidurio prasideda ankstyvųjų ir vidutinio ankstyvumo kopūstų sėja. Šildomuose šiltnamiuose galima daiginti nuo kovo pradžios. Nešildomuosiuose šiltnamiuose sėjamos visos kopūstinės daržovės: baltagūžiai ir raudongūžiai kopūstai, lapiniai, garbanotieji, ropiniai kopūstai, žiediniai kopūstai, brokoliai, Kininiai bastučiai (Pekino kopūstai). Balandžio pabaigoje ar gegužės mėnesį galima sėti į atvirą gruntą po plėvele.
Sėjama į lengvą substratą 1 cm gyliu. Daigai turėtų pasirodyti po 4-5 dienų, optimali daigų auginimo temperatūra 15-18 laipsnių. Tai nėra sudėtinga sėja. Kovo pabaigoje – balandžio pradžioje paberiame sėklas nešildomame šiltnamyje į padarytus griovelius, užberiame lengvesniu substratu, gerai palaistome, uždengiame agroplėvele.
Svarbu įsigyti kokybiškas sėklas, pasirinkti jas pagal norus: ankstyvumą, rauginimui ar ilgam laikymui. Ir jūsų darže augs kopūstai kaip kataloge: ‘Caramba H’, ‘Tiara H’, ‘Krautman H‘, ‘Brigadier H‘, ‘Jubilee H‘, ‘Counter H’.
Nenorintiems hibridinių veislių, po keletos metu pertraukos gavome lietuvišką veislę ‘Bagočiai‘, kuri pakeitė gerai žinomą lietuvišką veislę ‘Dotnuvos baltarusiškus’. tai vidutinio vėlyvumo, užaugina ovaliai plokščiais gūžes, sveriančiais 2,9-3,2 kg. Ši veislė ypač tinka rauginti bei išsilaiko iki kovo mėnesio.
Kopūstų sėklas rasite čia.
Kopūstų sėklos

Ankstyva sėja šiltnamyje

Jei mėgstate ankstyvą derlių, tai būtinai šiltnamyje pasisėkite ridikėlių, špinatų, šatreinių, gražgarsčių, salotų, krapų, petražolių. Tai greitos vegetacijos daržovės, kurios pagardins pirmąsias jūsų salotos. Sėkite ne visas sėklas iš karto (ypač ridikėlių), kad spėtumėte suvalgyti. Po 2 savaičių galite dar pasisėti ridikėlių, kad spėtų užaugti ir nereikėtų laukti, sunaudojus pirmą derlių. Jei šiltnamis šaltokas, uždenkite agroplėvele ir nepamirškite laistyti. Ridikėlių, salotų kartumas atsiranda dėl drėgmės trūkumo. Tad norintiems didelių, sultingų ir ypač kokybiškų gumbų, rinkitės ‘Kaspar H‘, ‘Rover H‘ ir nepamiršti laistyti, ypač augant gumbui.
Ridikėlių sėklos
Reikia konsultacijos? Parašykite mums: dalia@zemseklos.lt.
Konsultacija daržininkams


Į parduotuvę