Nemokamas pristatymas į paštomatus užsakymams nuo 50 eurų! Galioja iki lapkričio 1 dienos.
Paprikų sėja, auginimas ir priežiūra

Paprikų sėja, auginimas, priežiūra

Tik atšilus orams ir kalendoriui skaičiuojant paskutines žiemos dienas, daržininkai pradeda pirmuosius sėjos darbus. Apie tai, ką galima pradėti sėti vasario mėnesį, galite skaityti čia: https://kletele.lt/ka-galima-seti-vasario-menesi/. Na, o šiame straipsnyje daugiau dėmesio skirsime būtent paprikoms, nes jų sėja jau prasidėjo ir tuoj įsibėgės.
Paprikų sėklos

Paprikų sėja

Paprikos dažniausiai sėjamos jau nuo vasario 25 iki kovo 10 dienos, nes jų daigai auga apie 60-70 dienų. Kartais sėja ir paankstinama daržininkų profesionalų, turinčių šildomus šiltnamius. Bet jei esate pradedantys augintojai ar mėgėjai pilnai spėsime pasėti iki kovo vidurio, kai kasdien ilgės dienos, bus daugiau saulėtų ir šiltų dienų, nereikės daigų papildomai apšviesti lempomis. Daigams neužtenka didelių plastikinių langų, kaip dažnai mums pamini klientai ir mano, kad tai yra svarbiausia. Jiems labiau reikia saulės spindulių ir šilumos. Neskubant pasėjus paprikų daigai neperaugs, nesumedės kotelis (nepasens), šaknys bus baltos (o ne rudos), nenukentės ateityje ir derlius. Daigą galime išnešti į auginimo vietą su žiedu.
Paprikas geriausia sėti į daigyklas ar vazonėlius, nes jos nemėgsta pikiavimo. Tinkamiausias substratas – neutralios durpės, kurias galima pamaišyti su agroperlitu, kuris palaikys drėgmę ir duos oro šaknims. Sėkite į sudrėkintą durpę po vieną sėklą, maždaug 1 cm gylyje. Padėkite daigyklas, kur šilta ir uždengkite agroplėvele. Nepamirškite drėkinti, geriausia pradžioje tai daryti su purkštuvu. Kai pasirodys daigeliai perneškite arčiau lango, kad gautų šviesos. Sėklas nedaiginti kompostinėje žemėje ar kitose „riebiose“ žemės mišiniuose, nes tai stabdo dygimą. Jų prireigs auginimui arba sodinant į duobutes.
Filmukas apie paprikų sodinimą: https://www.youtube.com/watch?v=-a6h57vhuPw&ab_channel=%C5%BDemaitijoss%C4%97klosparduotuv%C4%97Kl%C4%97tel%C4%97

Kaip išsirinkti paprikų sėklas?

Paprikos būna saldžiosios ir aitriosios (karčiosios). Saldžiosios paprikos dažniausiai skirstomos pagal formą: kubo, trapecijos („Fatima“), pailgos „rago” formos („Corno Rosso“). Taip pat, paprikas galima rinktis ir pagal spalvą, nes jų būna geltonų, gelsvų, oranžinių, žalių, raudonų. Aitriosios paprikos būna taip pat skirstomos pagal aitrumą: karčiosios, pusiau aitriosios („Jalapeno M“, „Draky F1“) ir datulinės (pačios aitriausios). Prieš pirkdami paprikas dar atkreipkite dėmesį ir į aprašymą, nes šiuo metu galima rasti ir aitriųjų paprikų, kurių forma mažai skiriasi nuo saldžiųjų.

Jei norite garantuoto derliaus, tai rinkitės ankstyvas hibridines veisles. Pati ankstyviausia bei derlingiausia – gelsvai balta paprika, ‘Whitney H’, kuri dera anksčiau nei pomidorai. Ji dera net darže. Jei mėgstate „rago” formos paprikas, tai labai derlinga ‘Corno Rosso’
Paprikos Whitney
Aštrumo fanatikams rekomenduojame išbandyti datulinę papriką – vieną aštriausių paprikų ‘Habanero red’ arba spalvotą miksą ‘Fatali mix’. Kas mėgsta tik vidutiniškai aštrias, tai rekomenduojame pačių išbadytas ‘Jalapeno m’, kurios pagardina beveik visas konservuojamas daržoves, picas ir kt.
Jalapeno paprikos

Kiek paprikų sėklų reikia 4 asmenų šeimai?

Visai neseniai parašėme straipsnį „Kur, kiek, ko sėsime šiais metais?„, kuriame dalijomės savo patirtimi, kiek maždaug reikia auginti skirtingų daržovių, kad užtektų 4 asmenų šeimai. Analizuojant paprikas, tai iš savo patirties galime pasakyti, kad 4 asmenų šeimai užtenka 1-2 labai ankstyvų paprikų daigų, 5 saldžiųjų paprikų, 1 aitriosios ar Jalapeno paprikos.
Visas paprikų asortimentas čia: https://kletele.lt/produkto-kategorija/seklos/darzoviu-seklos/paprikos/

Kada galima persodinti paprikas?

Paprikas galima persodinti į šiltnamį ar į lauką, ne tik atsižvelgiant į oro sąlygas, bet ir į tai, kaip jaučiasi daigas. Jis turėtų būti bent 20-30 cm aukščio ir turėti apie 10 lapų. Taip pat, prieš išnešdami geriau, kad užgrūdintumėte daigus ir į kambarį įleistumėte šiek tiek oro, tik jokiu būdu nesudarykite skersvėjo, nes jos labai jautrios.

Pagal kalendorių yra rekomenduojama paprikas sodinti į šiltnamį nuo gegužės 10 dienos, o į daržą – nuo birželio 1 dienos. Prieš sodinimą gerai paliekite daigus, kad substratas būtų atšokęs nuo vazono sienelių ir pavyktų augalą ištraukti nepažeidžiant šaknų.

Kur parinkti paprikoms vietą?

Kaip ir anksčiau minėjome, tai paprikos yra jautrios skersvėjui ar vėjui. Todėl prieš sodindami šiltnamyje apgalvokite tai ir nesodinkite arti durų. Ši daržovė yra reikli šilumai ir šviesai, tad sodinkite taip, kad jų neužstotų aukštaūgiai pomidorai ar agurkai. Paprikos geriausiai dera, kai jos gauna šviesos 360 laipsnių aplink savo ašį. Sodiname po 2-3 daigus 1 m2.
Jei mėgstate auginti ir aitriąsias (karčiąsias) paprikas, tai jų nesodinkite tame pačiame šiltnamyje su saldžiosiomis, nes jos įgaus kartoką skonį. Aitriosioms ir Jalapeno paprikoms teks paieškoti šiltesnės vietos mūsų darže, terasoje ar pakeltoje lysvėje. Gali būti auginamos ir vazonuose kaip dekoratyviniai augalai, rudenį įnešite į šiltesnes patalpas ir pratęsite derėjimą.

Paprikų priežiūra

Užsimezgus pirmajai paprikai ir jai esant lazdyno riešuto dydžio, nuskinkite ją. Tada sulauksime gausesnio derliaus, nes nebrandins sėklinės medžiagos. Kadangi paprikos mėgsta šviesą, tai reikėtų jas ir genėti. Iš vidaus išskiname lapus bei praretiname žiedus (paliekame po 1-2 žiedus „kekėje”). Genėjimą atliekame ne per vieną kartą, kad lapai maitintų augančius paprikų vaisius.
Rekomenduojama laistyti paprikas savaitėje vieną kartą (šiltnamyje), o jei jos lauke auga, tai atsižvelgiant į kritulius.
Kai paprikos pasieks 50-60 cm aukštį, tai jas bus galima pririšti. Nes gausus augantis derlius gali išversti krūmus su šaknimis.
Nepamirškite ir tręšimo, ypač jei prieš sodinimą nebuvo pagerintas dirvožemis. Rinkitės kompleksines trąšas, kuriose būtų pakankamai azoto, kalio ir fosforo. Pirmą kartą tręšti galite jau praėjus 2 savaitėms po pasodinimo, antrasis tręšimas kai pasirodys vaisiai.

Kodėl nedera paprikos?

Nors paprikos ir mėgsta šilumą, bet karštą vasarą jos gali ir nederėti, nes joms vystytis ir derėti reikalinga 25-26 laipsnių temperatūra. Prie 30 laipsnių šilumos žiedadulkės tampa sterilios ir apsidulkinimas nevyksta, o kartais net žiedai krenta nuo augalo. Turėtumėt žinoti, kad prekyboje yra priemonė nuo karščio, šalčio, krušos ar kitų nepalankių augimų sąlygų (nedeginimas chemija) su amino rūgštimis ir mikroelementais, mūsų jau vadinama „lašeline“ – „Terra Sorb Foliar“. Tai ne cheminė priemonė, registruota ekologiniuose ūkiuose ir tikrai veiksminga kaip ir žmogų gelbėja vaistų lašelinės. Jei šiltnamyje temperatūra nukrinta iki +12 laipsnių, tai paprikos sustoja augti. Pasiekus +6 laipsnius – prasideda lapų mirtis.
Paprikoms nepatinka nei užmirkęs, nei sausas dirvožemis, tad reikėtų stengtis palaikyti pusiausvyrą tarp sauso ir šlapio dirvožemio. Vandens perteklius gali paskatinti ligų plitimą, o trūkumas neleis subrandinti vaisių.

Paprikų nauda mūsų organizmui

Paprikos naudingos mums, nes jose labai daug vitamino C, A, E, taip pat turi fosforo, magnio, jodo, geležies ir cinko. Šiuo metu labai aktuali daržovė, nes stiprina imunitetą. Yra nustatyta, kad jos ne tik padeda išvengti tam tikrų ligų (vėžio, cukrinio diabeto), bet ir gerina atmintį.
Paprikų priežiūra ir sėja
Tad auginkime drauge ir džiaukimės derliumi kartu!
Jei kilo klausimų rašykite mums: dalia@zemseklos.lt

į parduotuvę