Nemokamas pristatymas į paštomatus užsakymams nuo 50 eurų! Galioja iki lapkričio 1 dienos.
Kokias daržoves sėti vasario mėnesį

Ką galima sėti vasario mėnesį?

Einant žiemai į pabaigą sukruta visi daržininkai: pradedama ieškoti sėklų, klausiama patarimų, kurias veisles geriau auginti, kada galima jau sėti. Nereikėtų labai skubėti su sėja, nes dar dienos nėra pakankamai saulėtos ir ilgos, tačiau pirmąją sėją galite pradėti jau vasario mėnesį.  Kadangi vis populiariau tampa daržoves auginti ne tik lauke ar šiltnamyje, bet ir balkonuose, tai pirmiausia paskaitykite šį straipsnį https://kletele.lt/planuojame-ka-ir-kiek-sesime-i-siltnami-balkona-darza-ar-pakeltas-lysves/ , kuriame rasite atmintinę su daržovių pavadinimais ir jų auginimo galimybėmis. Jei neturite šiltnamio ir neplanuojate auginti balkone, tai vasario mėnesį galite  neskubėti su sėja.

Pirmoji sėja

Kada jau galima sėti? Tokio klausimo sulaukiame kasmet iš nekantriųjų augintojų, kurie po ilgos žiemos pasiilgo ne tik susilietimo su žeme, bet ir dygstančių daigų stebuklo bei jų žalumos, kai aplinkui balta. Kadangi augalai skirstomi pagal vegetacijos ilgumą, tai pirmiausia reikėtų pasėti tas daržoves, kurių laikotarpis nuo sėklos sudygimo iki derliaus nuėmimo yra ilgiausias (gumbiniai salierai, lapkotiniai salierai, žemuogės). Sėkite tik tas, kurias auginsite balkone arba šildomame šiltnamyje, nes kitu atveju daigai suvargs ir ankščiau laiko pasens, nukentės jų derlingumas.

Lauke auginamos

Kadangi žemuogės yra daugiametis augalas, tai pasėję jas balandžio – gegužės mėn., derliaus sulauksime tik kitais metais. Tačiau jei norite dar šiemet paragauti pirmųjų uogų, tai sėkite vasario mėnesį į dėžutę, ir daiginkite kambaryje (ne ant palangės). Žemuogių sėklos labai smulkios, tad jų neužberkite žemėmis. Sudygs labai tankiai, bus nelengva pikiuoti. Žemuoges pikiuojame į vazonėlius būreliais (po kelis daigelius iš karto), nes jų šaknynas ir daigas silpnas. Na, o kai ateis laikas perkelti į dirvą, tada išskaidysime ūgtelėjusius ir tvirtus daigelius po 1-2 augalus.
Žemuogių sėklos
Žemuogių sėklų galite įsigyti čia: https://kletele.lt/produkto-kategorija/seklos/darzoviu-seklos/zemuoges/
Vasario pradžioje ypač svarbu prasidaiginti dėžutėje gumbinius salierus, nes jų vegetacija ypač ilga. Auginkite dėžutėje ir neužberkite žemėmis. Pirmų daigelių galite tekti palaukti ir 3-4 savaites. Neišsigąskite, nes jie lėtai dygsta ir lėtai auga. Vėliau sudygusius, išpikiuokite į daigyklas ar dėžutes po vieną daigą. Gegužės pabaigoje neškite į lauką sodinimui. Svarbu pasodinti tokiame pat gylyje, kokiame augo išpikiuoti, kad lengviau formuotų gumbą (nepasodinti giliau).
Šakniavaisinių salierų sėklos
Salierų sėklos čia: https://kletele.lt/produkto-kategorija/seklos/darzoviu-seklos/salierai/

Šiltnamyje auginamos

Šiai grupei galime priskirti paprikas ir baklažanus.  Vasario pirmą dekadą sėjame daigyklose ar į auginimo vazonus kambaryje, o vėliau auginti daigus pernešame į šiltnamį. Paprikoms ir baklažanams reikia 25 – 28 laipsnių šilumos. Jie jums pradės dygti po 1 – 3 savaičių. Daigai užauga per 60 – 70 dienų. Jei neturite šiltnamio, tai šių daržovių galite užsiauginti ir lauke, bet pasirinkti tam tikras veisles (lietuviška paprika „Reda“, olandų hibridai „Turbine H“, „Whitney H“ ir „Jalapeno M“ ar aitriosos paprikos mažais vaisiais).
Paprikų sėjaBaklažanų sėklos
Įvairių paprikų pasirinkimas (nuo karčiųjų iki saldžiųjų, nuo kubo formos iki datulinių ar pailgų): https://kletele.lt/produkto-kategorija/seklos/darzoviu-seklos/paprikos/
Baklažanų sėklos: https://kletele.lt/produkto-kategorija/seklos/darzoviu-seklos/baklazanai/

Startuoja ir gėlių sėja

Gėlininkai apie gėlių sėklas pradeda galvoti dar prieš naujus metus, nes tokių gėlių, kaip svyrančių pelargonijų, sėja prasideda vasario mėnesį. Kadangi pakelyje būna nedaug sėklų ir jos labai brangios, tai jas rekomenduojama sėti į daigyklas po vieną sėklą. Vėliau išaugus daigeliui galima persodinti į auginimo vazonėlį, kuriame augalas sustiprės.
Svyrančių pelargonijų sėklos
Sėklas galite rasti čia: https://kletele.lt/produkto-kategorija/seklos/geliu-seklos/svyrancios-geles/

Antroji sėja

Ji prasideda vasario pabaigoje ar net kovo pradžioje. Jos metu sėjame į daigyklas ankstyvuosius pomidorus (šildomiems šiltnamiams), kuriuos daiginame 20-25 laipsnių šilumos kambaryje. Kadangi pomidorai greitai sudygsta (per savaitę), tai nereikėtų dar labiau ankstinti jų sėjos, nes jie išstyps ir bus silpni. Pomidorų daigai užauga per 50 – 60 dienų, pagal tai irgi galime pasiskaičiuoti savo sėjos laiką. Pagrindiniam pomidorų derliui sėją palikime kovo mėnesiui.
Sėjame pomidorus
Gausų pomidorų veislių pasirinkimą galite rasti čia: https://kletele.lt/produkto-kategorija/seklos/darzoviu-seklos/pomidorai/ (turime ir Lietuviškų veislių)
Reikia pagalbos su veislėm? Pažiūrėkite šį video, kuriame pakomentavome savo 2020 metų sezono pasirinkimą.

Žemių substratas

Sėkloms sudygti yra svarbūs be aukštos kokybės sėklos yra svarbūs kiti trys veiksniai: auginimo terpė, šiluma ir drėgmė. Auginimo terpę įmanoma ir patiems pasiruošti iš rudens: nurūgštinti žemę, ją dezinfekuoti nuo ligų ir kenkėjų pradmenų, daryti mišinį su smėliu ir perpuvusiu lapų kompostu. Neturintiems laiko ir noro patiems gaminti sėjimui žemės mišinį, prekybos vietose rasite gatavų paruoštų durpių substratų sėjimui bei daigų auginimui su neutraliu pH, smulkios frakcijos, gerai sugeriantys drėgmę, lengvi ir purūs. Drėgme ir šiluma reikės pasirūpinti patiems. Sėklos yra mažos ir joms sudygti reikia daug energijos, tad reikėtų pasirinkti kuo lengvesnį ir smulkesnį substratą. Durpių substratas sėklai suteikia minkštą guolį, pastovią drėgmę, palaiko šilumą (jei daiginame ne ant palangės), šaknys gauna deguonies ir organinių medžiagų, todėl daigai auga tvirtesni dėl galingesnio šaknų tinklo. Jokiu būdu nedaiginkite sėklų ant palangės jei pro ją eina šaltis, geriau šiek tiek toliau nuo palangės, bet mažiau augalui bus streso. Prekybos vietose rasite ir paruoštą substratą skirtą būtent sėklų daiginimui. Pavyzdžiui, pomidorams ir paprikoms daiginti tinka šis : https://kletele.lt/parduotuve/auginimo-terpes/durpes/durpes-pomidorams-ir-paprikai/
O jei norite universalaus, kad tiktų visoms sėklos (daržovių, gelių ir prieskoninių augalų), tai mes rekomenduojame šį: https://kletele.lt/parduotuve/auginimo-terpes/durpes/durpes-sejimui-ir-daigams-premium/
Žemių substratai daiginimui
O jei mėgstate daigyklas arba dar nebandėte auginti kokoso briketuose („plyta“) ar kokoso bei durpių tabletėse, tai galite išbandyti ir tokį sėklų daiginimo būdą. Kokoso terpėse nėra ligų užkratų, kaip ir maisto medžiagų. Todėl sudygusius daigus reikia pradėti iš karto tręšti. Pasižvalgykite čia: https://kletele.lt/produkto-kategorija/auginimo-terpes/daiginimo-tabletes/
Apie substratus kalbėjome šiame video:

Jokiu būdų nesirinkite kompostinės žemės ar daržo žemės, nes joje gali būti ligų sukylėjų.

Drėgmė

Pasirinkus lengvą substratą (durpę) nusiteikite, kad ją reikės dažnai drėkinti, ypač jei pas jus kambaryje ypač šilta.  Pasėjus reikėtų uždengti plėvele (kasdien vėdinti) arba agrodanga. Drėkinimui naudokite purkštuvą ir minkštą, kambario temperatūros vandenį. Jei pas jus kietas vanduo, tai palikite per naktį, kad kietos daletės nusėstų ant dugno ir išgaruotų chloras. Jei norite laistyti laistytuvu, tai darysite, kai daigai ūgtelės arba turite daigyklas su padėklu. Pripylę vandens į padėklą, jis kapiliarais pakils iki augalo šaknų.
Jei žinote, kad negalėsite dažnai drėkinti, tai į žemių substratą prieš sėjant įmaišykite agroperlito https://kletele.lt/produkto-kategorija/auginimo-terpes/dregme-palaikancios-medziagos/ . Tai drėgmė palaikanti medžiaga, kuri dar šiek tiek palengvina dirvožemį, suteikia pralaidumą orui, neleidžia žemei užspausti šaknų, lengviau vystosi šaknų tinklas.
Kita problema – perliejimas. Taip jau atsitinka, kai esate pradedantys augintojai arba tiek pasiilgote šio užsiėmimo, kad per daug palepinate augalus vandeniu. Tad geriau mažiau, nei per daug.
Augalų liejimas

Daigykla ar vazonėlis?

Jei perkate brangias profesionalias sėklas, tai stenkitės jas sėti po vieną sėklą arba iš karto atstumais dėžutėse, kad išdygęs daigelis turėtų kuo didesnį maitinimosi plotą. Tam puikiai tinka jau paruoštos daigyklos: https://kletele.lt/produkto-kategorija/vazonai-ir-daigyklos/
Jeigu nenorite pirkti vazonėlių ar daigyklų, tai siūlome panaudoti nuo sausainių, jogurto, pomidorų, vynuogių ar kivių likusius indelius. Juose tik padarykite skylutes, kad vanduo nutekėtų. Tokius mes naudojame, kai tikrinome sėklų daigumą arba kai sėjome žalumynus (video žemiau).

Sėjos procesas

Pomidorų sėja į daigyklas užpildytas smulkia sėklų sėjimui skirtu durpių substratu. Įdomu, kokias veisles pasirinkome 2020-aisiais? Žiūrėkit video:

Tikimės, kad jums buvo naudinga ši informacija. Parašykite į komentarus jei kilo klausimų. Taip pat, galite skambinti telefonu 868229979 arba rašyti el. laiškus paštu dalia@zemseklos.lt. 🙂


į parduotuvę