Nemokamas pristatymas į paštomatus užsakymams nuo 50 eurų! Galioja iki lapkričio 1 dienos.
Braškiųnir žemuogių daigų sodinimas

Braškių daigyklose ir braškių frigo bei žemuogių daigų sodinimas

Norint garantuoto ekologiško braškių ar žemuogių derliaus, siūlome patiems jas užsiauginti. Šiuo metu padaryti tai nėra sunku, o gali pabandyti net tie, kurie turi tik balkoną ar pakeliamą lysvę. Šiuo metu rinkoje yra siūloma išbandyti ne tik tradicinius daigyklose auginamus braškių ar žemuogių daigus, bet ir frigo („šaldytus“ – žiemos periodą praleido atitinkamoje temperatūroje šaldytuve). Daigų asortimentą galite rasti čia. Kuo jie skiriasi? Kaip juos sodinti? Atsakymai šiame straipsnyje.
Braškių daigai internetu

Daigai daigyklose ir frigo („šaldyti“)

Daigai daigyklose – tai tradiciniai daigai, kurie jau turi žaliuojančius lapelius ir pilnai išsivysčiusią šaknų sistemą. Jie laikomi šiltai, kad vyktų vegetacija. Tokių daigų transportavimas yra labiau komplikuotas, nes reikia saugoti lapus, kad neišdžiūtų šaknys.
Braškių frigo daigai 'Senga sengana'
Profesonaliems daržininkams tai tikrai frigo braškių daigai ne naujiena, jiems ir buvo sukurta ši technologija. Bet turintiems sodą ar lysvę mėgėjams daržininkams, tai būna negirdėta ir nematyta, net nustemba. Kaip iš tokių plikų šaknų gali būti pilnavertis derlius? – toks būna nustebimo pilnas klausimas. Kas čia per technologija, kaip tokius daigus laikyti ir kaip juos sodinti. Visų pirma, šie frigo daigai – tai daigai, kuriuos dideliame braškyne išaugino ir iškasė rudenį ir iki sezono pradžios juos laiko šaldytuve, kuriame temperatūra būna (-2 – +1 laipsnis).  Žiemodami frigo daigai šaldytuve, nenaudoja šaknų maisto medžiagų, o jas atiduoda pirmamečiui derliui. Todėl jau pirmais derėjimo metais augintojai pastebi didesnį derliaus skirtumą tarp frigo daigų ir daigų iš grunto ar daigyklų. Kai kam tai yra naujiena, bet pabandę mėgėjai augintojai, taip pat nori kitais metais tik frigo daigų. Ir kitais metais vis prisimena, kaip jiems buvo keista ir net baisoka, kaip iš tokių frigo daigų dar gali būti braškių.
Frigo braškių daigai 'Sonsation'
Yra kita grupė manančių, kad frigo braškės – tai kažkokia ypatinga, labai gausiai deranti veislė. Frigo braškių veislės būna pagal derėjimo ankstyvumą: labai ankstyva ‘Flair’, ankstyva ‘Allegro’, vidutinio ankstyvumo ‘Asia’ ar ‘Sonsation’, vidutinio vėlyvumo ‘Polka’ ar ‘Senga Sengana’, vėlyva ‘Malwina’. Ir labiausiai stebinanti remontantinė veislė ‘Albion’, duodanti uogų nuo birželio mėnesio iki pirmųjų šalnų, kaip ir remontantinės žemuogės ‘Regina’. Pirmais auginimo metais frigo braškių daigai pradeda derėti po 2-2,5 mėnesio nuo pasodinimo, nesvarbu kokio ankstyvumo. Tik sekančiais metais derės savo laiku pagal ankstyvumą. Tokie daigai pradžioje atrodo neišvaizdūs, be lapų, tačiau jų šaknynas labai gerai išsivystęs, todėl jie greičiau įsitvirtina naujoje vietoje ir net tais pačiais metais duoda didesnį derlių nei sodinti braškių daigais. Frigo daigus galite įsigyti čia.

Frigo braškių daigų sodinimo taisyklės:

  1. Pakirpti frigo braškių daigų šaknis 2/3, paliekant 1/3, t.y. šaknų ilgis turėtų būti per mūsų delno plotį.
  2. Duobutę sodinimui darome ne stačiai, o smailiu kampu – gulsčiai. Pakirptą daigą ne kišame į duobę, o guldome ant padaryto „pylimo“ ir švelniai užpilame žemėmis šaknis tarsi užklotume patalais. Svarbu, kad neužsilenktų šaknų galiukai – tai  vienas iš daigų prigijimo garantas.
  3. Sodinimo atstumai 30 – 35 cm, vėlyvoms veislėms iki 40 cm.
  4. Pasodinus palaistome vandeniu, kad išstumtume orą prie šaknų. Norintiems labiau pagerinti, galime palaistyti šaknų stimuliatoriais „Black Jack” ar „Kelpak” (jūros dumblių ekstratas).
    KELPAK - dumblių biostimuliatorius augalams 100 ml

Sodinimo metu nenaudojame jokių mineralinių trąšų, kad cheminės medžiagos nenudegintų daigų. Tik išleidus keletą lapelių, galime tada drąsiai tręšti braškių ar kitomis kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais. Auginant ekologiškai, galime sodinant į duobutes po valgomą šaukštą įdedant biohumuso arba vėliau laistyti jo praraugintu tirpalu (1 litras 10 litrų vandens, rauginti 2-3 šiltas dienas). Paskutiniu metu dėl grambuolių antplūdžio patariame nenaudoti mėšlo ar komposto, kur grambuoliai sėkmingai žiemoja ir po to paskleisti po daigais, sėkmingai maitinasi jų šaknimis: staigiai pradeda vysti gražūs daigai. Turime augintojų pavyzdžių, kur pritrūko mėšlo daigams, tik tie ir liko nepažeisti grambuolių. Visa tai esame išbandę savo daržo lysvėje ir dalijamės su savo klientais.
biohumusas mažas 5 litrai

Veislių pasirinkimas

  • Braškės ‘MALWINA’ – labai vėlyva, dera apie liepos 15d. iki rugpjūčio 10d. Uogos tamsiai bordo spalvos, didelės, nesmulkėja, kvapnios, saldžios. Maksimalus sezono derlius (purškiant nuo kenkėjų). Atsparios ligoms, puviniams. Bet mums jas pakanda kenkėjas – tripsas. Įsigyti čia.
    Braškių frigo daigai 'Malwina Braškių frigo daigai 'Malwina Braškių frigo daigai 'Malwina/
  • Braškės frigo ‘ASIA’ – vidutinio ankstyvumo, labai derlinga ir didelėmis tamsiai raudonomis uogomis. Nedengta dera Joninėms. Mūsų jau praminta “prekybininkų uoga”. Įsigyti čia. 
    Braškių frigo daigai 'Asia'  Braškių frigo daigai 'Asia' Braškių frigo daigai 'Asia'
    Braškių frigo daigai 'Asia' Braškių frigo daigai 'Asia'
  • Remontantinės braškės frigo ‘ALBION’ – dera nuo birželio mėnesio iki pirmųjų šalčių. Atlaiko -8 laipsnius šalčio dirvoje, tad teks mulčiuoti durpėmis arba dengti agroplėvele (geriau dviguba). Tinka auginti vazonuose (2 litrų) kaip svyrančius augalus. Uogos didelės, skanios, kvapnios, intensyviai raudonos spalvos. Norint skinti pastoviai uogų, reikės patręšti braškių trąšomis: mineralinėmis arba organinėmis. ATSPARUMAS LIGOMS: Atsparios lapų ir pošaknio ligoms. PATARIMAS: auginti tiems, kas turi vaikų ir norite, kad vaikai rastų kaskart uogų. Neturintiems vaikų – auginti vietoj svyrančių gėlių loveliuose, vazonuose. Įsigyti čia. 
    Remontantinių braškių daigai 'Albion' braškės remontantinės Albion foto
  • Braškės frigo ‘ALLEGRO’ – ankstyva, 15 procentų derlingesnė nei kitos rinkoje esančios ankstyvos veislės. uogos ryškiai raudonos, saldžios. Atsparios dirvos ligoms, augina sveikus daigus. Įsigyti čia. 
    braškių daigai Allegro
    Braškių daigai frigo 'Allegro' Braškių daigai frigo 'Allegro' Braškių daigai frigo 'Allegro'
  • Braškės frigo ‘FLAIR’ – labai ankstyva, labai saldžiomis uogomis. Tai „uoga cukrus“ mažiems vaikams ir anūkams. Uogos didelės, ryškiai raudonos, kūgio formos ir saldžios. Pusę derliaus atiduoda pirmą derėjimo savaitę, kai uogų kaina būna didžiausia. Atsparios lapų ir pošaknio ligoms. Gerai žiemoja mūsų lietuviškomis sąlygomis. Įsigyti čia. 
     braškės frigo Flair labai ankstyva
  • Braškės frigo ‘Sonsation’ – Naujiena 2021 metų sezonui. Tai vidutinio ankstyvumo braškių veislė, turinti pagerintų braškių, esančių jau rinkoje, savybių:
    1. Labai derlinga (derlingesnė už braškes ‘Sonata’, todėl dera ilgiau – apie 3 savaites (‘Sonata’ dera iki2,5 sav.).
    2. Uogos didelės, blizgios, ryškiai tamsiai avietinės raudonos spalvos, apvalios konuso formos. Išvaizda ir forma primena ‘Malwina’.
    3. Skonis – saldžiarūgštis, bet kas kart skinant – skonis saldėja.

    ATSPARUMAS LIGOMS: atspari miltligei ir šaknų kerelio puviniui.
    PATARIMAS: norintiems turėti vienoje uogoje daug gerų braškių savybių. Kam sunkiai atsiminti pavadinimą, galite vadinti braške ‘Sonatos pusseserė’. Įsigyti čia.
    Frigo braškių daigai 'Sonsation'  braškės figo Sonsation su etikete

  • Žemuogės ‘Regina’ dera ypač didelėmis, raudonomis, saldžiomis ir kvapniomis uogomis. Pirmais vaisiais galima gardžiuotis jau po 3,5 mėnesių. Dera nuo birželio iki rudens. Geriausiai auga vidutiniškai sunkioje dirvoje, galima auginti alpinariumuose, pakenčia pavėsį. Žemuogių uogose gausu geležies, vario, mangano, molibdeno, cinko, jodo, kalio ir kitų. Įsigyti čia. 
    Žemuogės-daigeliai-regina Žemuogės-daigeliai-regina Žemuogės Regina daiginimo nareliuose
  • Braškės frigo ‘SENGA SENGANA’ – vidutinio vėlyvumo uoga klasika, tiek savo tamsiai bordo spalva, tiek uogos didumu – stambios (vėlesniais skynimais uogos smulkėja), saldžios ir kvapnios. Labai derlingos, tinka uogienėms, šaldymui. Atsparios šalčiui, pošaknio ligoms. Jautrios uogų puviniams. Įsigyti čia.
    Braškių frigo daigai 'Senga sengana' Braškių frigo daigai 'Senga sengana'
  • Braškės frigo ‘POLKA’ – vidutinio ankstyvumo, labai didelis derlius, gero skonio, saldžios, ryškiai bordo spalvos. Atsparios šalčiui. Antrais metais susmulkėja uoga. Įsigyti čia.
    Braškių frigo daigai 'Polka' Braškių frigo daigai 'Polka' Braškių frigo daigai 'Polka'

Pasiruošimas sodinimas

Kad ir kur sodintumėte ar kokius braškių ar žemuogių daigus, svarbu, kuo geriau tam pasiruošti. Jei įsigijote frigo daigus, tai iki sodinimo laikykite juos šaldytuve, jei turite daigus paletėse, tai nepamiškite jų laistyti, jei dar nesodinate.
Jei nuspręsite sodinti darže ar šiltnamyje, tai rekomenduojame palengvinti sau tolimesnę braškių priežiūrą ir iškarto pasirūpinti plėvele, kuri neleistu želti piktžolėms. Rinkitės tokią, kuri būtų šiek tiek storesnė (ne balta agro danga) ir taip greitai nesuirtų, bet nesodinkite į polietileno plėvelę, nes ji nepraleis drėgmės ir po ja įsimes pelėsis. Taip pat, atkreipkite dėmesį ar ji turi UV filtrą, nes tik tokia jums tarnaus ilgiau. Mes rekomenduojame rinktis mulčiavimui juodą agrodangą. Svarbiausia plėvelės kraštus pritvirtinkite prie žemės. Tam galite naudoti specialias plastikines smeiges arba paieškokite lentų, akmenų ir jais prispauskite.
Agrotekstilė - plėvelė braškėms agrodanga plėvelė balta, 1,6 m pločio Plastikinės smeigės plėvelės tvirtinimui (10 vnt)
Jei jūsų dirvožemis prastas, tai rekomenduojame prieš sodinimą braškių šaknis 15-20 min pamirkyti ‘BLAK JAK’ tirpale, kad jos lengviau įsišaknytų naujoje vietoje ir greičiau išleistų mažųjų šakniaplaukių.

Sodinimas darže ar šiltnamyje

  1. Braškių derlius labai priklausys nuo to, koks jūsų dirvožemis ir kiek ten maisto medžiagų yra. Jei nusprendėte auginti ekologiškai, tai labai rekomenduojame į iškastą duobutę (braškių daigus sodiname kas 35-40 cm)  įdėti biohumuso, kuris yra natūralus sliekų perdirbtas produktas. Pirmus mėnesius daigai galės maitintis iš biohumuso. Arba yra dar paprastesnis būdas į duobutę įdėti vieną ekologišką saprofelio tabletę po kiekvienu augalu. Tai paskatins įsišaknydimą ir tolimesnį augimą.
    biohumusas mažas 5 litraiSaprofelio ekologiškos trąšos (tabletės) Yurtos
  2. Jei sodinate daigus iš daigyklų, tai juos sodinkite kaip visus augalus ir po sodinimo palaistykite. Jei sodinate frigo daigus, tai juos išpakavę pamatysite, kad jų šaknys labai ilgos, tad pirmiausia reikia jas patrumpinti. Trumpiname tiek, kad liktų per delno plotis. Mokomąjį video galite pažiūrėti čia.
  3. Sodinant frigo daigus labai svarbu, kad jų šaknys neužsilenktų, tad jiems duobutę darykite ne stačiai gilyn, o šiek tiek kampu įstrižai. Į duobutę įpilkite vandens ir ir daigelį paguldykite. Belieka užberti žemėmis ir daigelį prispausti. Visą techniką rasite video žemiau.

Darbai po sodinimo

Siūlome uždengti daigus balta agrodanga, kad jie nenukentėtų nuo šalnų, būtų palaikoma drėgmė ir greičiau sulauktumėte pirmųjų uogų. Nepamirškite laistyti. Su tręšimu nerekomenduojame skubėti, nebent po kurio laiko matysite, kad daigeliai silpni, tai galėsite patręšti mineralinėmis ar organinėmis trąšomis. 
agrodanga plėvelėTrąšos braškėms ir kitiems uoginiams augalams Kristalon (100 g) Organinės trąšos braškėms ir uogakrūmiams (1 l) Trąšos braškėms 1 kg

Auginimas vazonuose balkone ar terasoje

Dabar labai madingas daržas balkone, tad žemuogės ar braškės vazone labai mėgstamos tokio stiliaus balkonuose. Paskutiniais metais remontantinės braškių veislės (‘Albion‘) pakeičia svyrančias gėlės vazonuose ar loveliuose. Svarbiausia parinkti vazoną (ne mažesnį nei 2 litrai) ar lovelį su skylute ir nepamiršti laistyti bei patręšti, kad nepritrūktų pastoviai raudonuojančių braškių. Į dugną pilame drenažo, į žemės mišinį papildomai maišome agroperlito arba vermikulito drėgmės palaikymui (yra www.kletele.lt). Jei pas jus balkonas į pietinė pusę, tai karštą vasaros dieną palikite atidarytą langą arba patraukite daigus šiek tiek toliau nuo lango, kad jie nenudegtų.
Braškių daigai Braškių daigai

Į PARDUOTUVĘ