Nemokamas pristatymas į paštomatus užsakymams nuo 50 eurų! Galioja iki lapkričio 1 dienos.
Keturios priemonės, kurios prisidės prie ankstyvesnio derliaus

Keturios priemonės, kurios prisidės prie ankstyvesnio derliaus

Po žiemos daugelis pasiilgsta šviežių daržovių, o dar labiau tų, kurios užaugintos savo darže ar tiesiog ant palangės. Agronomė Meda Mačiuitytė kartu su mama Dalia Mačiuitiene pastebi, kad pasirodžius pirmiems saulės spinduliams vis didėja žmonių antplūdis ne tik į fizinę sėklų parduotuvę „Klėtelė“, bet ir internete www.kletele.lt. Pasirūpinti sėklomis iš anksto – puiki mintis, nes geriausios ir rečiausios veislės pačios pirmosios būna išperkamos. Tačiau su sėja nereikėtų skubėti, nes čia negalioja taisyklė, kad kuo anksčiau pasėsime, tuo ankstyvesnis derlius bus. Šiuo metu rinkoje yra priemonių, kurios gali padėti paankstinti derlių ir apie jas rasite daugiau informacijos šiame straipsnyje.

Anksti pasėjus nereiškia, kad derlius bus ankstyvas

ridikėlių sėklos

Pradedantiesiems augintojams, gali pasirodyti, kad ankstyva sėja reiškia ir ankstyvą derlių. Tačiau tai yra mitas, nes augalai sėkmingai auga tik tada, kai patenkinimai visi jų poreikiai: pakankamas kiekis drėgmės, maisto medžiagų, oro, yra ventiliacija, apšvietimas, šiluma, tinkamo poringumo ir sunkumo dirvožemis. Pavyzdžiui, jei anksti pavasarį pasėsime į šaltą dirvą agurkų sėklas, tai jos net nepradės dygti, nes jų sėklų dygimui reikia bent 12 °C temperatūra. Tokioje dirvoje ilgiau pabuvusios sėklos tiesiog supūva. Ridikėliai pradeda dygti prie 2 °C temperatūros, tad mes juos vadiname pirmaisiais pavasario vitaminais, kuriuos turėtų auginti visi, kurie gali juos valgyti (nerekomenduojama tiems, kurie turi problemų su kepenimis, žarnynu, skrandžiu ar širdies ligomis). Be to, per anksti pasėti daigai net namų sąlygomis, kai pakanka šilumos, gali sudygti, bet išstyps būtent dėl nepakankamo kiekio šviesos. Tada reikia rūpintis papildomu apšvietimu. 

Tačiau jei nenorite savęs apsisunkinti ir nusivilti, geriausia laikytis nurodytų sėjos terminų ant pakelio. Na, o norint paankstinti derlių, tam naudoti priemones, apie kurias skaitykite toliau straipsnyje.

Veislės ankstyvumas - lemtingas

Ne tik perkant maistą svarbu skaityti etiketę, bet ir perkant sėklas. Ant pakelio turi būti nurodyta, kokio ankstyvumo pasirinkta veislė: ankstyva, vidutinio ankstyvumo, vidutinio vėlyvumo ar vėlyva. Nuo to priklausys koks vegetacijos laikotarpis (laikas nuo sėjos iki derliaus nuėmimo). Dažniausiai būna taip, kad kuo ankstyvesnė daržovė, tuo trumpesnis vegetacijos laikotarpis, o tai reiškia, kad tuo anksčiau galėsime valgyti derlių. Kai kur net rašo vegetacijos trukmę dienomis, tad galima pasiskaičiuoti, kiek maždaug užtruks dygimo ir augimo procesas.

Mūsų rekomendacija būtų imti skirtingų ankstyvumų daržoves ne tik todėl, kad derlių bus galima valgyti anksčiau, bet ir todėl, kad jo užteks ne tik per vasarą, rudenį, bet ir žiemai. Geriausias pavyzdys yra morkos:

  • Ankstyviausios morkos 'MOKUM H' 600 sėklų BS.

Pačios ankstyviausios – ‘Mokum H’, kurios užauga per 70-85 dienas, bet jas galima rauti jau po 50-60 dienų. Tada jos būna pačios traškiausios ir sultingiausios. Norint paankstinti jų derlių galima pasisėti iš rudens arba pasėjus balandžio mėnesį į dirvą užkloti agroplėvele. Šiltnamyje galima sėti jau nuo vasario mėnesio, jei tik dirva neįšalusi.

  • Morkos vidutinio ankstyvumo universalios 'BALTIMORE H' 600 sėklų BS.

Vidutinio ankstyvumo – ‘Baltimore H‘. Užauga per 100 dienų, tad galima sėti nuo kovo vidurio (šiltnamyje ) iki balandžio (tiesiai į dirvą) ar net gegužės mėnesio.  Ši veislė mūsų mėgstamiausia dėl savo universalumo, nes galima užsiauginti net tris derlius: ankstyvą, vasaros ir rudeninį.

Vidutinio vėlyvumo –  ‘Natuna H‘, kurios yra šių metų naujiena www.kletele.lt. Užauga per 117 dienų, pasižymi atsparumu šakniavaisio trūkinėjimui ir daugeliui morkų ligų. Sėjamos nuo balandžio iki birželio mėnesio. Tinka ilgam sandėliavimui.

  • Morkos vėlyvos, maža šerdimi, laikymui 'NORWAY H' 600 sėklų BS. NAUJIENA 2023 m.

Vėlyvos – ‘Norway‘. Užauga per 131 dieną. Pačios morkos – bukos, saldžios, lygia odele, vienodo didumo, atsparios trūkinėjimams. Puikus pasirinkimas, kas nori ilgai išlaikyti per žiemą, nes nepraranda savo šviežumo, spalvos ir skonio. Sėjama į dirvą nuo balandžio iki gegužės mėnesio. 

Jei vis dar sunku susigaudyti su daržovių ankstyvumu arba nesiseka skaityti etikečių, tai www.kletele.lt prie kiekvienos veislės rasite išsamų aprašymą, su mūsų praktiniu patarimu, sėjos terminais ir kitus svarbius niuansus, kurie ypač svarbūs tiek pradedančiam augintojui, tiek pažengusiam.

1. Daigų namas – pastatomas šiltnamis/lentyna

pastatomas šiltnamis

Paskutiniu metu tarp mūsų klientų ypač išpopuliarėjo daigų auginimas pastatomuose šiltnamiuose-lentynose. Kodėl?

  • Visų pirma, juos itin paprasta susirinkti pagal pridėtą instrukciją. 
  • Yra skirtingų dydžių, tad drąsiai galima laikyti ant palangės, namie, garaže, balkone ar net ant terasos. 
  • Jie turi uždangalus, kurie sulaiko drėgmę bei šilumą. Dėl to sėklos greičiau sudygsta, o daigai greičiau auga.
  • Uždangalas su užtrauktuku, tad kasdien galima atitraukti, kad išsivėdintų.
  • Paprasta pernešti, jei reikia sutvarkyti kambarį arba terasoje pakilo vėjas.
  • Po daigų sezono galima panaudoti augalų izoliavimui, jei jie apsikrėtė ligomis ar kenkėjais ir reikia juos karantinuoti. Taip pat, tinka jautresnių kambarinių augalų laikymui per žiemą. Išradingiausi klientai panaudoja po sezono kaip lentynas, nes apsiaustas nusiima ir galima susidėti daiktus. Arba galima tiesiog išardyti ir laukti kito sezono.
mikrožalumynai ant palangės

Patys šiais metais išbandome šiuos šiltnamius, nes sulaukėme daug gerų atsiliepimų. Mikrožalumynams ant palangės auginti pasirinkome mini šiltnamį, kuriame sutilpo net du loveliai ir vazonėlis. Juose nuo vasario vidurio auginame pipirnes, liucernų ir brokolių daigus. Pastebėjome, kad šiltnamyje augantys daigai rečiau reikalauja laistymo, greičiau sudygsta ir sparčiau auga. Svarbu tik nepamiršti pravėdinti, pakėlus apsiaustą, kad neįsimestų pelėsis. O pačiame didžiausiame šiltnamyje, kuriame telpa net keletas žmonių, auginsime visus daigus. Šiuo metu ten auga iš vasario mėnesio sėjos paprikos, baklažanai, žemuogės. Po kovo mėnesio sėjos pasipildys įvairiausiais pomidorais bei prieskoniniais augalais.

  • Šiltnamis - daigykla - augalų lentyna (MAXdidelis, įeinamas). Tik DPD kurjeriu!
  • Šiltnamis - daigykla - augalų lentyna (didelis, įeinamas). Tik DPD kurjeriu!
  • Šiltnamis - pakeliamai lysvei arba daržui. Tik DPD kurjeriu!
  • Šiltnamis - daigykla (mažas)
  • Šiltnamis - daigykla - augalų lentyna (3 aukštai). Tik DPD kurjeriu!

2. Agroplėvelė – geriausia antklodė

Agroplėvelė turbūt ilgiausiai žinoma kaip derliaus paankstinimo ir net gelbėjimo priemonė. Ją galime prilyginti anklodei, nes sukuria šilumos lauką, kuriame gali augti mūsų daržovės. Be to, ji prisideda prie augalo aklimatizacijos, nes pasodinus daigus lauke, kurie augo kambario sąlygomis, ji juos lyg ir sušildo, kol pripranta prie naujų, atšiauresnių sąlygų. Kai kuriais atvejais ji tampa apsaugos priemone nuo šalnų, žievę griaužiančių gyvūnų ar saulės.

  • AGROPLĖVELĖ nuo šalčio (plėvelė balta) plotis 1,6 m

Mes asmeniškai patys darže baltą agroplėvelę naudojame jau daug metų ir visiems rekomenduojame, nes:

  • Itin efektyvi priemonė, kuri apsaugo nuo šalnų ir paankstina derlių. Galima uždėti darže iškart po sėjos ar po daigų pasodinimo. 
  • Pigi ir ilgam laikui užtenka. Galima po sezono išskalbti ir vėl kaip nauja!
  • Paprastai naudojama. Po sėjos pridengiame augalus ja, kampus sutvirtiname akmeniu, lentomis ar specialiomis smeigėmis, kad neišpustytų. Laistyti galime per viršų, nes vanduo pereina kiaurai. Dienos metu atidengiame jei saulė išlindusi, kad augalai gautų daugiau šviesos. 

Jos pritaikymas platus, o kaina visai nedidelė. Tad tikrai reikėtų turėti pas save namie bent porą metrų, kurie gali padėti ne tik paankstinti derlių, bet ir kritiniu momentu jį išgelbėti.

3. Inspektai – seniena ar naujiena?

Anksčiau ypač buvo populiarūs gilieji inspektai, kuriuos reikia įleisti į žemę, papildomai šildyti kuru, prikrauti mėšlo sluoksnį ir uždengti stiklu. Dabar jie mažiau madingi ir turbūt dėl to, kad žmonės nori paprastumo ir ne kiekvienas žino, kur gauti šviežio mėšlo, ir kaip tą dėžę įkasti į žemę.

Po truputį šiuos giliuosius inspektus keičia pakeltos lysvės ir papildomi uždangalai joms. Jau iš savęs pakeltos lysvės, nors ir be mėšlo, bet greičiau įšyla nuo saulės nei gruntas. Kad pasodinti ar sudygę daigai nenušaltų dėl pavasarinių šalnų, galima uždengti agro plėvele. Tačiau jei daigai didesni ir norisi paankstinti derlių, tada galima įsigyti inspekto formos rėmą su plėvele, kuris užsideda ant pakeltos lysvės (0,75×1,15 m). Jei lysvės kitokių išmatavimų, tada galima jį įsmeigti į žemę, nes  turi 30 cm kojeles. Kodėl verta apsvarstyti šį variantą?

inspektas ant pakeltos lysvės
  1. Labai paprasta susirinkti, nes yra aiški instrukcija.
  2. Lengva metalinė konstrukcija, tad galima nesunkiai pernešti nuo vienos vietos į kitą. Jei yra baimė vėjo, tai turi tvirtinimo elementus prie lysvių arba žemės.
  3. Patogu naudoti, nes turi atitraukiamą apsiaustą, kuris su dviem sluoksniais: vienas yra tinkliukas, kuris apsaugo nuo skraidančių kenkėjų, o antrasis – skaidri plėvelė. Kai norisi nusiskinti derlių reikia atitraukti abu, o palaistyti – užtenka ir vieną atitraukti. 
  4. Turėsite dar labiau ankstyvesnį derlių ir taip ankstyvų daržovių (ridikėliai, salotos, krapai, morkos ir t. t.). Inspektas palaiko ne tik šilumą, bet ir drėgmę, kuri ypač svarbi ridikėliams ir kitoms daržovėms.
  5. Jei auginate žemaūgius pomidorus pakeltose lysvėse, tai jie nelabai mėgsta lietaus ant lapų, nes tai platina ligas. Tokiu atveju inspektas turi užtrauktuką ir galima užtraukus dangą apsaugoti nuo to.
  6. Jei auginate atsparesnes žiemojimui daržoves (petražoles, špinatus, lapinius kopūstus, sultenes, žieminius kopūstus, tuščialaiškius česnakus), tai juos apsaugosite ir mėgausitės net žiemos sezonu.

Aišku visada galima ir patiems susikonstruoti kažką panašaus, tam panaudojant arkas ar kitas konstrukcijas, bei uždengiant plėvele ir gausit tą patį inspektą ar mini šiltnamį, tunelį. Visada skatiname kūrybiškai pasižiūrėti į tai ir jei tik yra noro ir galimybės mėginti patiems pasidaryti.

4. Auginimo dėžės – dar švaresniam auginimui

agurkų derlius

Paskutiniu metu matome tendenciją, kad žmonės ieško ne tik kuo paprastesnio auginimo būdo, kuris neatimtų daug laiko, bet ir švaresnio. Auginimo ir laistymo dėžės yra puikus pasirinkimas skubantiems žmonėms, kurie vertina estetiką ir neįsivaizduoja savęs darže. Kokie privalumai pasirinkus auginti šiose dėžėse:

  • Turi didelę vandens talpą, tad laistyti karštuoju periodu reikia tik kas 1-2 savaites. Tai reiškia, kad išvykus atostogauti nereikės ieškoti pagalbininko.
  • Galima naudoti balkone, terasoje, šiltnamyje, lauke ar tiesiog namie, nes labai patogus ir švarus auginimo būdas. 
  • Žemių vienai dėžei užtenka 40-50 l maišo. Jį reikia tik padėti ant dėžės viršaus ir prapjauti skylutes daigams ar sėkloms. 
  • Išvengiama dirvoje esančių kenkėjų. Tai ypač aktualu tiems, kurie šiltnamiuose turi didelius skruzdėlių lizdus ar darže nesusitvarko su grambuolių lervomis.
  • Galima dekoruoti dėžę dažais, lentutėmis ir derinti pagal savo terasą.
  • Nereikės ravėti, nes pirktiniuose durpių substratuose neturėtų būti piktžolių sėklų.
  • Neperlaistysite ir neperdžiovinsite augalų šaknų, nes augalas drėgmės pasiims tiek, kiek jam reikia.
  • Po sezono jos išplaunamos ir gali būti naudojamos dar keletą metų (iki 10 metų).
  • Nereikia investuoti į laistymo sistemas.
  • Galite gauti ankstyvesnį derlių, nes augalo šaknys yra šildomos ir dėžėje esantis vanduo įšyla.

Tai šios dėžės prieš metus pas mus ypač išpopuliarėjo ne tik dėl ankstyvesnio derliaus galimybės, bet ir dėl visų kitų aukščiau išvardytų privalumų. Patys jas išbandėme prieš metus parduotuvėje, kai auginome pomidorus, agurkus, paprikas, braškes ir derlių ragavome. Į jas galima tiek sėti sėklas, tiek sodinti jau esamus daigus. Plačiau apie jų naudojimą ir mūsų eksperimentą galite rasti suvedę savo telefone ar kompiuteryje šią nuorodą: https://bit.ly/auginimo-deze

  • Šiltnamis - daigykla - augalų lentyna (MAXdidelis, įeinamas). Tik DPD kurjeriu!

Visas aukščiau paminėtas priemones patys išbandėme „savo kailiu“ ir likome patenkinti, tad drąsiai galime rekomenduoti ir klientams. Linkime ir jums atrasti sau patraukliausią auginimo būdą, kuris būtų ne tik malonus, bet ir sutaupytų laiko, kurį galėtumėte skirti dar daugiau skaitymui ir domėjimuisi augalų temomis.


Linkėjimus siunčia visa „Klėtelės“ šeima iš Plungės!