Nemokamas pristatymas į paštomatus užsakymams nuo 50 eurų! Galioja iki lapkričio 1 dienos.
Vasario mėnesio darbai sode, darže ar gėlyne

Vasario mėnesio darbai sode, darže ar gėlyne

Jei sausį daržininkai ir sodininkai dar atostogauja (nors yra darbų ir apie juos galite paskaityti čia), tai vasario mėnesį jau galima nemažai darbų nuveikti. Šių darbų sąrašu su praktiniai patarimais pasidalins sodo ir daržo prekių parduotuvės „Klėtelė” konsultantė Dalia Mačiuitienė ir agronomė Meda Mačiuitytė. Dalia teigia, kad nereikėtų skubėti su sėklų pirkimu, o ypač jų sėja. 26 metų patirtis su smulkiais ir didesniais daržininkais parodė, kad sėkmingas auginimo procesas priklausys nuo to, kaip bus atsirinktos sėklos (jų kokybė, daigumas), kaip bus nuspręsta, ką auginti, kiek auginti bei kur auginti. Na, o jau tada pats laikas su aiškiu sąrašu keliauti į sėklų parduotuvę arba tiesiog apsipirkti internetu.

Prieš daržo sezoną pasitikrinti sėklų daigumą

Sėklų daigumo tikrinimas

Turbūt visi namie turi dėžutę, o gal net visą maišą, kuriame laiko sėklų likučius iš daugelio metų. Jei aklai viską sėsite iš šio maišo, tai arba jums labai pasiseks ir viskas sudygs, taip sutaupysite pinigų, nes nereikės pirkti naujų sėklų, arba atvirkščiai – sugaišite daug laiko sėdami, prižiūrėdami, o pasirodys, kad sėklos buvo nebedaigios. Tam, kad neįvyktų antrasis scenarijus, mes rekomenduojame tiesiog namų sąlygomis greituoju ir paprastuoju būdu pasitikrinti sėklų daigumą (apie tai rašėme čia arba skaitykite žemiau).

  1. Taupant brangų laiką, rekomenduojame nebegaišti laiko su sėklomis, kurių galiojimas pasibaigęs daugiau nei 10 metų. Jos keliauja į šiukšlinę. 
  2. Tada atsirinkite jautresnio daigumo sėklas: 

 ir visas beicuotas sėklas (morkos, pupelės, žirniai ir t.t.).

Sėklų daigumo tikrinimas

3. Atrinktoms sėklos atlikite daigumą patikrinimą, kuris yra labai paprastas. Jums reikės priemonių, kurias tikrai rasite namie:

  • Uždaromo indelio (tinka nuo sausainių, pomidorų, šaldytų uogų ir kiti);
  • Popierinio rankšluosčio, servetėlių ar vatos;
  • Vandens;
  • Sėklų;
  • Lapelio ir tušinuko.

    4. Pirmiausia pasiruošiame indelį su dangteliu ir jame paguldome keliais sluoksniais sulankstytą popierinį rankšluostį, kurį sudrėkiname šiltu vandeniu (turi būti drėgna, bet ne šlapia). Rankšluosčio sluoksnių skaičius priklauso nuo sėklos dydžio (kuo didesnė sėkla, tuo daugiau jų reikės). Sudrėkinta servetėlė reikalinga tam, kad sėkla gautų pakankamai drėgmės, kurios reikia sudygimui.

5. Ant sudrėkintos servetėlės beriame pasirinktas sėklas. Jei sėklos beicuotos, jų nelieskite plikomis rankomis. Norint tikslumo galima padėlioti 100 sėklų, bet skubantiems tiks ir iš akies pabertas sėklų kiekis.

Sėklų daigumo tikrinimas

6. Ta pačia servetėle užklojame sėklas ir nestipriai prispaudžiame, kad drėgmė pasiskirstytų tolygiai.

7. Uždarome dėžutę ir ant jos užrašome, kokias sėklas tikriname ir datą.

Sėklų daigumo tikrinimas
  1. Padedame, kur šilta (ant šildomų grindų, ar ant medinės lentelės ir radiatoriaus).
  2. Atidarome indelį, kad išsivėdintų 1-2 kartus per dieną. Neleidžiame servetėlei išdžiūti, jei reikia papildomai sudrėkiname.




Sėklų daigumo tikrinimas

10. Rezultatų patikrinimas vyksta trimis etapais:

Išvados: Jei po 3 savaičių matome, kad sėklų indelyje sudygo mažiau nei 50 procentų, tai tokias sėklas nerekomenduojame sėti, nes jūs turėsite nenaudingai išnaudotą dirvą ir sugaišite savo brangų laiką jų priežiūrai, o derlius bus mažas. Tokias sėklas galite mesti į šiukšlinę ir pirkti naujas.

Pastabos: Dažnai būna, kad sėklos gali nesudygti ne dėl pasibaigusio galiojimo ir mažo daigumo, bet dėl to, kad joms pritrūko drėgmės. Tad jei yra laiko, rekomenduojame eksperimentą pakartoti.

Sėklų sąrašo sudarymas

Kai daigumo tyrimas atliktas ir nedaigios sėklos išmestos, tada matome, kiek visko turime ir kiek trūksta. Kitas žingsnis – pasiplanuoti kiek ir ko auginsite. „Klėtelės“ klientai dažnai susiduria su problema, ypač pradedantieji, kad jie nori auginti viską, po daug skirtingų veislių ir po daug augalų. Nieko blogo tame nėra, bet reikia nepamiršti, kad didesnis derlius pareikalaus daugiau jūsų laiko priežiūrai, gali dingti visas auginimo džiaugsmas, o ir vėliau gali tekti sukti galvas, su kuom tą derlių dalintis. Dėl tos priežasties, svarbu atlikti namų darbus ir paprasčiausiai pasiplanuoti ir pasiskaičiuoti. Mes rekomenduojame remtis šiomis pagrindinėmis taisyklėmis:

  1. Apsispręskite, ką auginsite. Šiais laikais tarp gausybės augalų rūšių labai lengva pasimesti. Kad lengviau būtų, parduotuvė „Klėtelė“ turi sukūrusi “Daržininko sąrašą”, kuriame rasite pagrindinius augalus ir, kur juos rekomenduojame auginti: darže, pakeliamoje lysvėje, šiltnamyje ar balkone. Tai apibendrintas sąrašas, bet visada atkreipkite dėmesį, kas parašyta ant pakelio. Jame galite susižymėti, kurių augalų sėklas turite ir jų daigumas geras, o kuriomis dar reikės papildyti savo dėžutę. 
  2. Planuokite sėjos plotą. Geriau ramiai ant popieriaus pasibraižykite savo daržo, šiltnamio ar pakeliamos lysvės planelį. Jame susirašykite, kur ką planuojate auginti, kiek vietos skirsite. Šį planelį išsaugokite ir kitais metais stenkitės daržoves sukeisti vietomis, kad būtų vykdoma sėjomaina ir augalai mažiau sirgtų ligomis.




Startuoja ankstyvoji sėja

  • Svyrančios raudonos žemuogės 'ATTILA' 0,1 g LUX
  • Žemuogės saldžios be ūsų 'BARON VON SOLEMACHER' 0,2 g L.(Naudinga pakuotė)
  • Žemuogės raudonos didelės 'REGINA' 0,2 g (Naudinga pakuotė) PS

Pirmiausia reikėtų pasėti tas daržoves, kurių laikotarpis nuo sėklos sudygimo iki derliaus nuėmimo yra ilgiausias (gumbiniai salierai, lapkotiniai salierai, žemuogės). Sėkite tik tas, kurias auginsite balkone arba šildomame šiltnamyje, nes kitu atveju daigai suvargs ir anksčiau laiko pasens, nukentės jų derlingumas.

  • Kadangi žemuogės yra daugiametis augalas, tai pasėję jas balandžio – gegužės mėn., derliaus sulauksime tik kitais metais. Tačiau jei norite dar šiemet paragauti pirmųjų uogų, tai sėkite vasario mėnesį į dėžutę, ir daiginkite kambaryje (ne ant palangės). Žemuogių sėklos labai smulkios, tad jų neužberkite žemėmis. Sudygs labai tankiai, bus nelengva pikiuoti. Žemuoges pikiuojame į vazonėlius būreliais (po kelis daigelius iš karto), nes jų šaknynas ir daigas silpnas. Na, o kai ateis laikas perkelti į dirvą, tada išskaidysime ūgtelėjusius ir tvirtus daigelius po 1-2 augalus.
  • Gumbiniai salierai 'TORPEDO F1' 30 sėklų S.
  • Gumbiniai salierai ilgam laikymui 'BRILLIANT' 100 sėklų BS.
  • Vasario pradžioje ypač svarbu prasidaiginti dėžutėje gumbinius salierus, nes jų vegetacija ypač ilga. Auginkite dėžutėje ir neužberkite žemėmis. Pirmų daigelių galite tekti palaukti ir 3-4 savaites. Neišsigąskite, nes jie lėtai dygsta ir lėtai auga. Vėliau sudygusius, išpikiuokite į daigyklas ar dėžutes po vieną daigą. Gegužės pabaigoje neškite į lauką sodinimui. Svarbu pasodinti tokiame pat gylyje, kokiame augo išpikiuoti, kad lengviau formuotų gumbą (nepasodinti giliau).
  • Lietuviškos raudonos paprikos 'REDA' 0,5 g
  • Vasario pirmą dekadą sėjame paprikas ir baklažanus daigyklose ar į auginimo vazonus kambaryje, o vėliau auginti daigus pernešame į šiltnamį. Paprikoms ir baklažanams reikia 25 – 28 laipsnių šilumos. Jie jums pradės dygti po 1 – 3 savaičių. Daigai užauga per 60 – 70 dienų. Jei neturite šiltnamio, tai šių daržovių galite užsiauginti ir lauke, bet pasirinkti tam tikras veisles (lietuviška paprika „Reda“, olandų hibridai „Turbine H“, „Whitney H“ ir „Jalapeno M“ ar aitriosos paprikos mažais vaisiais).
  • Špinatai atsparūs žydėjimui, derlingi 'SPACE H' 10.000 sėklų (Profi pakuotė) Bejo Zaden
  • Špinatai atsparūs žydėjimui, derlingi 'SPACE H' 300 sėklų BS
  • Pipirnės - prieskoninis augalas 'COMMON' 2 g A.
  • Ridikėliai apvalūs labai dideli ir rekordui 'ROVER H' 3 g BS
  • Šį mėnesį galima ant palangės užsiauginti ir greitų vitaminų. Mūsų mėgstamiausi mikrožalumynai, kurie užauga per savaitę – pipirnės. Skonis primena pipiriukus, tad pagardina sumuštinius ar salotas. Dar greitesniam derliui galima jas įdėti į mini šiltnamiuką (rasite kletele.lt).
  • Jei šiltas vasaris, tai šiltnamyje galite pasisėti ridikėlių, salotų, špinatų

Darbai sode

sodo ir darbo apranga moterims

Šio mėnesio dabai sode priklauso nuo to, kokios oro sąlygos:

  • Jei oro temperatūra nėra žemesnė nei -5°C, tada galite atlikti vaismedžių ar vaiskrūmių pavasarinį genėjimą. 
  • Jei vis dar intensyviai šviečia saulė ir oro sąlygos leidžia (nėra šalta), tai reikėtų nubalinti medžius, jei to nepadarėte rudenį. 
  • Jei vasaris labai snieguotas, tai pomedyje esantį sniegą sutrypkite, kad ten neįsiveistų pelėnai. Jei labai sunkus sniegas, tai jį nupurtykite nuo spygliuočių. Puraus sniego galite prinešti į šiltnamį arba apdengti jautresnius augalus (rožes).

Kad darbai būtų malonesni, tam reikalinga šilta, jauki su kišenėmis sodo apranga, kurią rasite www.gardenmood.lt.




Darbai gėlyne

  • Petunijos daugiažiedės violetinės 'ALDERMAN' 0,1 g SLG. NAUJIENA 2024 m.
  • Petunijos daugiažiedės „raudona žvaigždė“ 'STELLARIS' 0,1 g SLG. NAUJIENA 2024 m.
  • Našlaitės raudonos 'CLEAR CRYSTALS SCARLET' 0,3 g A.
  • Verbenos patagoninės 'VANITY' 20 sėklų A. NAUJIENA 2023 m.

Gėlininkai apie gėlių sėklas pradeda galvoti dar prieš naujus metus, nes tokių gėlių, kaip svyrančių pelargonijų, sėja prasideda vasario mėnesį. Kadangi pakelyje būna nedaug sėklų ir jos labai brangios, tai jas rekomenduojama sėti į daigyklas po vieną sėklą. Vėliau išaugus daigeliui galima persodinti į auginimo vazonėlį, kuriame augalas sustiprės. Galima sėti ir kitas gėles: verbenas, šalavijus, raktažoles, begonijos, petunijos, lobelijos, našlaites.

Vasaris yra puikus laikas persodinti kambariniams augalams. Atnaujinkite žemes, įmaišykite ilgalaikių trąšų, agroperlito. Jei reikia, persodinkite ir į didesnį vazoną, kuris būtų per du pištus gilesnis ir platesnis. 



Vasario mėnesį pradedant darbus nuo sėklų peržiūros, planavimo, pirmos sėjos atlikimo būsite ramūs, kad naujam sezonui pasiruošta. Nepamiškite ir sodo darbų, kuriuos reikės atlikti atsižvelgiant į oro sąlygas. Ir aišku kaip be gėlių! Kambarines persodinkite, o laukui – pasisėkite. Sėkmės darbuose!

Labai tikimės, kad šis straipsnis Jums buvo naudingas ir susimatysime www.kletele.lt arba vasario mėnesio straipsnyje 🙂

Linkėjimus siunčia visa „Klėtelės“ šeima iš Plungės!