Nemokamas pristatymas į paštomatus užsakymams nuo 50 eurų! Galioja iki lapkričio 1 dienos.
Sėklų daigumo patikrinimas

Tikriname sėklų daigumą namie

Žiemos sezono metu darbų lauke sumažėjo, bet tai puikus metas pradėti planuoti, ką auginsime šiais metais darže, šiltnamyje ar ant palangės. Mes jums rekomenduojame neskubėti pirkti naujų sėklų ir pirmiausia pasitikrinti savo sėklų likučius. Kad nereikėtų gaišti laiko ir po to nusivilti, kad senos sėklos nedygo, tai siūlome jums dabar pasitikrinti jų daigumą namų sąlygomis. Kaip tai padaryti? Viską parodėme filmuke ir aprašėme tekste.

Pradedame kaupti indelius

Šį darbą reikėtų atlikti iš anksto, ypač jei namuose nekolekcionuojate plastmasinių indelių. Puikiai tiks tie, kuriuos naudojame uogoms ar daržovėms šaldyti, nuo sausainių ar pomidorų. Kuo daugiau indelių turėsite, tuo daugiau sėklų daigumus bus galima patikrinti. Jei šį darbą atliekate anksti, tai užteks vos kelių indelių, nes patikrinus vienų sėklų daigumą, galėsite į tą pati indelį sėti kitas.

Susirūšiuojame sėklas

Šį darbą reikia pradėti nuo to, kad iš visų namų vietų susinešame sėklas ir tada pradedame jų rūšiavimą.

Sėklų daigumo tikrinimas

Pasibaigęs galiojimas

  • Atskirai atsidedame sėklas, kurių galiojimo laikas pasibaigęs ir joms daugiau nei 10 metų. Jos keliauja į šiukšlinę.

Jautresnio daigumo sėklų pozicijos

Šiai grupei sėklų priklauso:

    • prieskoniniai augalai (bazilikai, krapai, raudonėliai ir kiti);
    • pastarnokai (antrais metais sunkiai dygsta);
  • salotos, petražolės, špinatai;
  • beicuotos sėklos (morkos, pupelės ir kitos);
  • paprikos.

Priemonės daigumui patikrinti

Daigumą galima patikrinti ir namų sąlygomis ir tam užteks priemonių, kurias rasime namie. Eksperimentui reikia:

  1. Uždaromo indelio (tinka nuo sausainių, pomidorų, šaldytų uogų ir kiti);
  2. Popierinio rankšluosčio, servetėlių ar vatos;
  3. Vandens;
  4. Sėklų;
  5. Lapelio ir tušinuko.

Darbo eiga

  1. Pirmiausia pasiruošiame indelį su dangteliu ir jame paguldome keliais sluoksniais sulankstytą popierinį rankšluostį, kurį sudrėkiname šiltu vandeniu (turi būti drėgna, bet ne šlapia). Rankšluosčio sluoksnių skaičius priklauso nuo sėklos dydžio (kuo didesnė sėkla, tuo daugiau jų reikės). Sudrėkinta servetėlė reikalinga tam, kad sėkla gautų pakankamai drėgmės, kurios reikia sudygimui.
  2. Ant sudrėkintos servetėlės beriame pasirinktas sėklas. Jei sėklos beicuotos, jų nelieskite plikomis rankomis. Norint tikslumo galima padėlioti 100 sėklų, bet skubantiems tiks ir iš akies pabertas sėklų kiekis.
  3. Ta pačia servetėle užklojame sėklas ir nestipriai prispaudžiame, kad drėgmė pasiskirstytų tolygiai.
  4. Uždarome dėžutę ir ant jos užrašome, kokias sėklas tikriname ir datą.
  5. Padedame, kur šilta (ant šildomų grindų, ar ant medinės lentelės ir radiatoriaus).
  6. Atidarome indelį, kad išsivėdintų 1-2 kartus per dieną. Neleidžiame servetėlei išdžiūti, jei reikia papildomai sudrėkiname.

Visą eigą galite pamatyti čia:

Rezultatų tikrinimas

Skirtingų augalų sėkloms reikalingas skirtingas dygimo laikas. Tikrinimas vyksta keliais etapais:

Pirmas tikrinimas po 5-7 dienų

Pirmiausia sudygusias sėklas skaičiuojame po savaitės. Greičiausiai sudygsta: agurkai, cukinijos, ridikėliai, ridikai, ropės, špinatai, pomidorai.

Antrasis patikrinimas po 10-14 dienų

Antro patikrinimo metu jau bus galima pastebėti tas sėklas, kurių dygimo laikas yra apie 2 savaites: burokėliai, paprika, salotos, žirniai, pupelės, pupos, svogūnai, porai.

Trečiasis patikrinimas po 21 dienos

Šis patikrinimas bus reikalingas toms sėkloms, kurių dygimo laikas yra ilgesnis: petražolės, morkos, kopūstai, krapai, salierai.

Išvados

Jei po 3 savaičių matome, kad sėklų indelyje sudygo mažiau nei 50 procentų, tai tokias sėklas nerekomenduojame sėti, nes jūs turėsite nenaudingai išnaudotą dirvą ir sugaišite savo brangų laiką jų priežiūrai, o derlius bus mažas. Tokias sėklas galite mesti į šiukšlinę ir pirkti naujas.

Mūsų rezultatai tokie:

  • beicuotos pupelės sudygo per 6 dienas ir jas drąsiai sėsime į dirvą, kai jau ateis laikas.
  • kitos sėklos uždžiūvo, nes indeliai buvo su skylutėmis, per kurias išgaravo drėgmė. Bandymą kartosime ir stengsimės nuolat drėkinti.

Parašykite komentaruose ar bandysite tikrinti sėklų daigumą ir kaip jums sekėsi. Sėkmės!

Rezultatai po pakartotino bandymo:

Šį kartą pasirinkome sandariau užsidarančias dėžutes ir bandymas pavyko! Puikiai sudygo beicuotos morkos, užsispyrę pastarnokai, salotos. Nedaigios buvo paprikos bei tamsiosios salotos. Plačiau apie tai žiūrėkite filmuke:

 

4 komentarai apie “Tikriname sėklų daigumą namie”

  1. Turiu pilną sėklų dėžutę, tad bus proga peržiūrėti visus pakelius, sutikrinti galiojimo laiką ir pasitikrinti sėklų daigumą. Geras būdas norint protingai išnaudoti plotą, nes daug kartų būna, kad pasėji, laistai, ravi piktžoles, o daigeliai kaip nedygsta, taip nedygsta.

  2. Prieš einant į daržą ar šiltnamį gerai žinoti sėklų daigumą, nes dažnai būna, kad sėkla pasenusi ir nebesudygsta, lieka tušti plotai. Dėkoju už lengvą ir greitą daigumo patikrinimo būdą. Bandysim!

  3. Super, einu tikrinti, dėkoju Dalia už patarimus ❤️👍🌹

Komentarai yra išjungti.